Broskyne sú jedným z najobľúbenejších druhov ovocia mierneho pásma. Obľubujú teplejšie polohy Slovenska, no dnes už nie je nezvyčajné stretnúť sa s ich pestovaním aj v okrajových oblastiach. Výsadbu robíme na jar.

Množia sa hlavne očkovaním, a čo je pri ovocinách trochu nezvyčajné, aj kôstkovaním.
Podpníky pre broskyne využívame generatívne aj vegetatívne. Nosnou a najrozšírenejšou odrodou sortimentu je stále Redhaven, hoci sa na jej miesto už tlačia novšie odrody. Odporúčam aj odrody Sunhaven a Cresthaven.
Kotlovitá koruna
Z pestovateľských tvarov je pri broskyniach najrozšírenejšia kotlovitá koruna. Stred koruny je dutý.
Je to tradičný, stále využívaný tvar, umožňujúci udržanie menšej výšky stromu a prispôsobený dobrému osvetleniu rodivých útvarov, čo vytvára podmienky pre vyššie a kvalitnejšie úrody. Pre tento pestovateľský tvar sadíme stromčeky do sponu 4,5-5 x 2,5-3 metre. Opora nie je nevyhnutná. Tvar je zákrpok až štvrťkmeň vo výške 0,6 až 1,1 metra bez stredníka.
Po výsadbe stromčeka so zapestovanou korunkou sa na jar vyberú tri výhonky dobre rozmiestnené v priestore s veľkým uhlom odklonu od vertikály, podľa možnosti s odstupom na strednom konári približne 10 centimetrov. Stredník sa zreže rezom na prevod nad najvyšším z roztvorených výhonkov. Vhodné je, ak najvyšší z výhonkov smeruje na sever alebo severozápad.
Magazín Doma v záhrade v predaji do konca marca

Ďalší rez budeme robiť po obratí plodov (v auguste). Poškodené letorasty môžeme odstraňovať kedykoľvek počas vegetácie rezom na zdravé drevo.
Vreteno
Ďalším pestovateľským tvarom, ktorý odporúčam pri broskyniach, je vreteno. Výsadbový materiál je ročný stromček s terminálnym výhonom. Spon výsadby je 4x2 metre.
Pri vretene sa vyžaduje opora pri každom stromčeku. Výška kmeňa je 0,5 až 0,7 metra. Základom je stredník obrastený po celej dĺžke bočnými konármi, podobne ako pri vretene jadrovín.
Spodné 3-4 konáre sú však mohutnejšie vyvinuté a majú tvar silnejších polokostrových konárov. Po výsadbe sa vyberú vo výške 0,5 až 0,7 metra 3-4 silnejšie bočné výhonky s väčším uhlom odklonu rovnomerne rozmiestnené v priestore. Budú základom silnejších bazálnych konárov. Ďalší rez robíme v auguste.
Zmladenie na jar
Hlbší, zmladzovací rez pri broskyniach robíme približne v desiatom roku na jar v termíne medzi pučaním a odkvitnutím.
Po hlbokom zmladení zo spiacich púčikov na starom dreve vyrastie veľa bujných letorastov, ktoré treba v priebehu vegetácie preriediť a neskôr niekoľkokrát zaštipovať. Keď po zmladení dorastú letorasty do dĺžky 25 centimetrov, vyberú sa vhodné na ďalší vývoj korunky. Na každom kýpti pôvodných konárov sa nechajú len 2-3 letorasty a po dosiahnutí dĺžky 35 centimetrov sa mierne skrátia rezom.