Väčšina záhradkárov ako prvú zvyčajne vysádza jarnú cibuľku-štupľovku. Sadíme ju do riadkov podľa natiahnutého špagáta alebo položenej dosky. Nezanárame ju celkom do zeme, špička musí vyčnievať nad povrch.
Vzdialenosť v riadku bude 5 centimetrov, medzi riadkami 20 centimetrov. Vyhovujú jej humózne hlinité pôdy s pH medzi 6 až 7,5.
Nevyhnutné je striedať stanovištia – na tom istom mieste môžeme cibuľu zaradiť až po štyroch, piatich rokoch.

Cibuľu zo semienka sejeme riedko (husté siatie je častou chybou). Taktiež ju sejeme plytko. Ako značkovaciu rastlinu využijeme reďkovku (kôpor). Cibuľu po vzídení cca o tri-štyri týždne vyjednotíme na tri-štyri centimetre.
Neexistuje nevybiehavá reďkvička
Od polovice mesiaca do konca apríla môžeme do záhradnej pôdy postupne nariedko vysievať aj reďkvičky.
Vzdialenosť v riadkoch bude 5 centimetrom a medzi riadkami 15 centimetrov. Výsevy opakujeme každé dva týždne. Je to typická predstaviteľka krátkeho dňa, neskoršie výsevy budú vybiehať do kvetu (neexistuje nevybiehavá odroda).
V záplave odrôd sa ťažko zorientovať – každý predajca chváli svoj tovar. V redakčných pokusoch sa nám osvedčila odroda Rudi s klasickými červenými guľatými reďkvičkami, mimoriadne vhodná aj na organické pestovanie.

Reďkvičky môžeme pestovať aj v medziriadkoch medzi ďalšími plodinami, s ktorými si rozumejú.
Pre krátke vegetačné obdobie ich záhradkári s obľubou využívajú ako značkovacie rastliny. Kým sa hlavná plodina rozrastie, reďkvičky pozberáme a zužitkujeme v kuchyni.
Magazín Doma v záhrade v predaji do konca marca

Tieto odrody hrášku sejeme najskôr
Do dobre pripravenej pôdy sejeme skorý hrášok. Semená večer pred siatím namočíme do dažďovej vody.
Pri skorých výsevoch dbáme na výber vhodnej skorej odrody (Junos, Oskar), určenej na dopestovanie veľkého množstva nezrelých zelených semien. Na zelené hrášky pestujeme hrach dreňový (Avola, Winner, Zázrak z Kelvedonu). Po vylúpaní ho môžeme jesť za surova, pridávať do polievok alebo zmraziť, konzervovať.

Cukrový hrach (Ambrosia, Norli) pestujeme na struky, ktoré spracúvame v kuchyni v celku. Dnes sú na trhu už aj krížence dreňového a cukrového hrachu. Cukrový hrach sejeme skôr.
Odrody dreňového hrachu majú vyššie nároky na teplo, vysievať ich budeme od konca marca do konca apríla.
Rýchlime nielen čakanku, ale i púpavu
Zberáme rýchlené puky čakanky šalátovej hlávkovej. Rýchliť ich môžeme v substráte v pivnici i vo voľnej pôde.
Najrozšírenejší je zelený variant so špicatými pukmi, ale obľubu si získava aj červená čakanka.
Pri rýchlení čakanky je dôležité, aby sa k pukom nedostalo slnečné svetlo. Vyfarbujúce sa puky, ku ktorým preniklo svetlo, budú horkejšie. Táto chuť nie je na škodu, pre niekoho je však trochu nezvyčajná.

Za horkou chuťou je látka intibín, charakteristická pre túto starú kultúrnu plodinu. Povzbudzuje chuť do jedla a trávenie. Vybielené puky budú lahodnejšie a chrumkavé.
Korene čakanky obyčajnej (Cichorium intybus) sa v minulosti sušili. Po opražení a zomletí sa z nich pripravoval kávovinový nápoj (cigorka).
Prirýchliť môžeme aj iné rastliny v záhrade, napríklad púpavu.