V marcovom vydaní Doma v záhrade si prečítate:
Rozhovor s riaditeľkou Školy permakultúry Patriciou Pavlovskou: Záhrada je obrazom svojho majiteľa
Farma živá: Za lepšou bryndzou až hen do Tisovca
Čo môžeme robiť v aktuálnom mesiaci
Priesady na parapete a priesady v parenisku
Prečo sadzačka musí vyčnievať nad povrch
Ktoré odrody hrášku sejeme najskôr
Neexistuje nevybiehavá reďkvička, no skúste túto
Zemiaky sadíme už v marci
Košikárska vŕba a jej pestovanie v záhradke
Veľká noc - zvyky, tradície, recepty
Víno čaj i bábovka z prvosienok
Na Veľký piatok sa štepili stromy a mútilo maslo
Drobná fauna: modráčik čiernoškvrnný
Prostá pravda o sysľovi pasienkovom - takto pomáha farmárom

Editoriál
Každý, kto sleduje počasie, zostal zrejme prekvapený z tohoročného nečakane teplého predjaria. Od začiatku februára až dodnes na mnohých častiach nášho územia teploty neklesli pod nulu a ľudia sa už stihli tešiť z „typických“ jarných dní, ktoré miestami prišli až o tri-štyri týždne skôr.
Skôr sa tento rok rozbehol pohyb obojživelníkov zo zimovísk na miesta rozmnožovania. Skôr sa roztvorili prvé biele kvety na divých slivkovinách a skorších mandliach (22. februára). Skôr sme zaregistrovali na kroch jazmínu nahokvetého, posiatych záplavou žltých kvetov, otužilca drevára fialového. Takisto vtáctvo je už mimoriadne aktívne, 26. februára preletel nad naším pokusným políčkom približne 100-členný kŕdeľ žeriavov popolavých. Medzi prvými u nás hniezdia prezimujúce druhy sova obyčajná a myšiarka ušatá, v mestách drozd čierny, a veľmi skoro aj hrdlička záhradná, sýkorky, vrabce. Veverica stromová v zime nehibernuje a v teplejších rokoch, ako je tento, už vo februári zakladá nové potomstvo.
Skoré prebúdzanie prírody robí záhradkárom nielen radosť, ale prináša aj starosti. Predovšetkým sa opäť vynára obava o tohoročnú úrodu ovocia. Vetvičky marhúľ sú už dva-tri týždne posiate naliatymi pukmi, no čaká nás stále ešte plných desať týždňov, kým definitívne pominie nebezpečenstvo neskorých jarných mrazíkov. Tí, ktorí nemali minulý rok nijaké ovocie, a už tri roky nemali marhule, veľmi dobre vedia, o čom je reč. Takáto rýchlosť prebúdzania nás znepokojuje aj pri broskyniach a nektárinkách, a takisto aj pri viniči, orechoch, morušiach, figách, ktoré môžu veľmi ľahko utrpieť tým, že štvrté ročné obdobie – zimu, už takmer vôbec nepoznáme.
Záhradkár však môže postupovať iba v súlade s aktuálnym vývojom počasia. Krok za krokom napĺňame sled prác vyžadujúcich si našu pozornosť. Z tohto hľadiska je tohtoročný február i marec mimoriadne rušný. Napokon, o čosi skôr príde tento rok aj Veľká noc (na prelome marca a apríla).
Na toto všetko sme pamätali pri zostavovaní marcového čísla. Vraciame sa k logike neodkladných jarných prác, ako aj k našim unikátnym jarným zvyklostiam, tradíciám, a v neposlednom rade aj k zábavnejšiemu čítaniu vo forme poviedky, kvízu, receptov či krížovky.
Širší pohľad na živé pulzujúce dianie v okolitom svete nám ako vždy sprostredkúvajú farmári a ľudia z praxe. Aj tentoraz vám predstavíme hneď niekoľkých. Obzvlášť vám dávame do pozornosti príbeh chovateľa oviec a hospodárskych zvierat Denisa Komjatyho z Tisovca, ktorý spolu s charizmatickým ochranárom Ervínom Haplom spojili rutinné aktivity s chovom sysľa pasienkového. Udomácnením tohto dáždnikového druhu na pastevných plochách vytvorili model dobre fungujúcej farmy, na ktorej sa vyrába zdravé jedlo ruka v ruke so zveľaďovaním prostredia a krásneho krajinného celku. Vďaka úsiliu dvoch ľudí sa tak Tisovec stáva lepším miestom na život domácich obyvateľov i atraktívnejším miestom pre návštevníkov zo širokého okolia.
Napokon, okrem tohto inšpiratívneho príbehu sa dočítate viac o ďalších našich ukážkových hospodároch, ako aj o vzácnych druhoch slovenskej fauny i o tom, ako ochranou niektorých druhov chránime seba a svoj svet.
Prajeme vám príjemné čítanie a krásnu rozkvitnutú jar.