Na predpestovanie priesad rajčín stačí osem týždňov. Na parapete ich vysievame v polovici marca, von ich budeme vysádzať v polovici mája.
Veľmi skoré predpestovanie vyžaduje baklažán. Priesady potrebujú až 12 týždňov. Začiatkom marca sejeme semienka papriky.
Priesady potrebujú na predpestovanie približne desať týždňov.

S predpestovaním priesad rajčín stačí začať v druhej polovici až koncom mesiaca. Na ich predpestovanie stačí osem týždňov. Približne rovnako dlho predpestujeme melóny.
Hlúboviny a šaláty sú menej náročné na teplo, stačí ich predpestovať v studenom parenisku.
S predpestovaním uhoriek, tekvíc, fazule, cukrovej kukurice, prípadne červenej repy sa neponáhľajme. Bude na to dostatok času v týždňoch apríla a mája.
Priesady okrem primeranej vlahy a nevyhnutnej, nie však prehnane vysokej teploty, potrebujú hlavne dostatok slnečných lúčov a vetranie.

Predpestovanie priesad baklažánov trvá až 12 týždňov.
Studené parenisko
V studenom parenisku si predpestujeme hlavne hlúboviny a šaláty. Hoci príprava teplého pareniska je náročná, studené parenisko by sme mali mať v každej záhradke.
Predpestovať si v ňom môžeme množstvo plodín na jarnú výsadbu. Potrebujeme naň iba staré okná a dosky, prípadne tehly alebo balíky slamy.
Miesto vyberieme výslnné, ale chránené pred severným vetrom. Môžeme ho zriadiť pri južnej stene skleníka či domu.

Z dosák či z tehál vytvoríme pevný rám tak, aby naň okno dobre priliehalo. V horúcich dňoch budeme parenisko vetrať, navečer ho budeme zatvárať, v prípade mrazov prikrývať.
Okolo bočných stien môžeme navrstviť slamu, bočné steny môžeme dokonca zhotoviť z balíkov slamy. Substrát do pareniska bude pozostávať z dvoch dielov záhradnej zeminy (z krtincov), z jedného dielu dobre vyzretého kompostu, z jedného dielu piesku a jedného dielu rašeliny.
Vrstva substrátu bude mať asi 20 – 25 centimetrov. Myslíme na to, aby sa slnečné lúče dostali rovnomerne do každého kúta, preto jeho zadná stena bude vyvýšená.
Magazín doma v záhrade v predaji do konca marca
