Vtáčie búdky sú neodmysliteľnou súčasťou každej prírodnej záhrady. Aby však vtákom skutočne padli na úžitok, pri ich výrobe a vyvesovaní treba dodržať zopár základných pravidiel, vychádzajúcich z dlhoročných pozorovaní a skúseností ornitológov. V opačnom prípade vtákom buď príliš nepomôžeme, alebo by sme im, naopak, mohli uškodiť.
Prvá z rád možno niektorých čitateľov zaskočí, ale na správnej vtáčej búdke nemá čo hľadať bidlo pred vletovým otvorom. Pre hniezdiace vtáky totiž nemá žiaden praktický význam, ale naopak môže uľahčiť cestu do búdky predátorom.

Drevo nehobľujeme, zdrsníme ho
Ideálnym materiálom na výrobu búdok je prírodné drevo. Nevhodné sú lepené materiály ako drevotrieska, preglejka, MDF dosky a podobne.
Použité drevené dosky by zároveň nemali byť príliš tenké, aby sa vnútri dokázala udržiavať správna mikroklíma. Vonkajší vzhľad búdky by mal čo najviac ladiť s prostredím, v ktorom bude vyvesená.
Častou chybou je použitie ohobľovaného dreva na vnútornej strane búdky. Tá by naopak mala byť zdrsnená, aby sa po nej mláďatá dokázali ľahko vyšplhať von.
Dôležité tiež je, aby sa strieška alebo jedna bočná stena dali otvárať na čistenie. Odporúčame tiež do dna vyvŕtať zopár malých otvorov, cez ktoré môže unikať prebytočná vlhkosť.
Sklon strechy by mal byť šikmý a smerovať dopredu, aby dažďová voda nezatekala na zadnú stenu búdky. Životnosť búdky predĺžite lazúrovým náterom a obitím striešky nepremokavým materiálom, napríklad plechom.

Vletový otvor do závetria
Nemenej dôležité ako búdka samotná je jej správne umiestnenie. Vletový otvor by mal smerovať na východ, juh alebo západ a ideálne tak, aby ste sa vyhli prevládajúcemu smeru vetra.
Na búdky by nemalo celý deň svietiť slnko, ale zároveň ich nevyvesujte ani na príliš vlhké a tmavé miesta.