Vo februárovom čísle Doma v záhrade si prečítate:
Recepty na skvelý fašianok
Tip od pestovateľa papriky na pevné priesady
Reportáž: Najlepší kozí syr robia na Vlčom Vrchu
Aktuálne: Čo môžeme robiť v záhradke vo februári
Profesor Hričovský: S týmito odrodami malín budete spokojní
Domácnosť: Pravidlá kúrenia pre šikovných
Drobná fauna: Rozmery búdok pre vtáčiky
Tip na výlet: Najkrajšie mesto z celého bývalého Československa
Vo februárovom Doma v záhrade nájdete vkladačku HLAVOVÉ VŔBY - Živé spojenie človeka a prírody - História pestovania hlavových vŕb a súčasnosť - Ako ich môžeme zachovať v krajine či na svojom pozemku - Postup rezu podľa arboristického štandardu.

Editoriál
Rozpustilý fašiang, čas plesov, hostín a prejedania sa, nám každoročne pripomína krehkosť našich novoročných predsavzatí. Zároveň je tento úsek zimy aj predzvesťou pôstu, ale aj prísľubom blížiacich sa záhradných aktivít v nadchádzajúcej sezóne.
V teple dielne už pár netrpezlivých gazdov vrúbľuje v ruke ovociny a vonku už zrejme ukončili aj rez viniča a jabloní.
Hoci by sa to niekomu mohlo zdať nepravdepodobné, vo februári už zbierame prvé svieže vitamíny tohto roka. Najviac ich je aktuálne v listoch rukoly, valeriánky, kuračky a v pukoch. K tým najcennejším patria puky čiernych ríbezlí. Nezabudnime na to pri prerezávke starších ríbezľových krov a nevyhadzujte to najcennejšie, čo práve môžete nájsť vo svojej záhradke.
Samozrejme, počasie nebude každý deň vhodné na predjarné práce. Zima sa ešte niekoľkokrát s plnou silou vráti a zaženie nás späť do vykúrenej izby k hrnčeku čaju a k dobrej literatúre – k časopisom a ku knižkám.
Čo zaujímavé sme v aktuálnom čísle Doma v záhrade pre vás pripravili?
Predovšetkým je to niekoľko tipov na tradičné i nezvyčajné plodiny pre tých, ktorí ešte zháňajú osivo pred blížiacou sa sezónou. Poznáte zemné mandle a ďalšie zaujímavosti, ktoré uchovávajú v najväčšej európskej semennej banke raritných plodín – v Arche Noemovej?
Takisto sa dozviete, ako si spoľahlivo napestovať priesady papriky. Prečítajte si tiež, čo pribudlo v povrazníckej semienkarni a či medzi niekoľkými stovkami plodín, kvetov a bylín, ktoré ponúkajú vážnym záujemcom, nie sú práve také, ktoré hľadáte.
Hoci pravidelne sledujeme predpoveď počasia, len málokto z nás sa zaujíma rovnako aj o aktuálny stav ovzdušia. Sú to však práve zimné mesiace, obdobie vykurovania, keď je monitorovanie stavu ovzdušia úplnou nevyhnutnosťou, najmä v obciach ležiacich v kotlinách a v uzavretých údoliach.
Samozrejme, aj tentoraz vám prinášame niekoľko úspešných príbehov našich farmárov. Sú to mikrofarma na zeleninu z Ňáradu a kozia farma na Vlčom Vrchu, ktorá sa nachádza na hranici s Českom neďaleko tajomstvami opradenej obce Žítková.
A vlastne nielen Vlčí vrch, ale aj Vlčí hlad bude možno tentoraz zaujímavou témou. Ak by ste sa totiž po fašiangu rozhodli pre radikálny pôst, ponúkame vám skúsenosť z prvej ruky. Svoje zážitky z dobrovoľne podstúpenej hladovky, keď strávila jedenásť dní len o vode – bez raňajok, desiatej, obeda, olovrantu a večere –, zhrnula do svojej veselej poviedky Katarína Strinková. Na túto tortúru dokonca nahovorila aj svojho manžela. Dôkazom, že sa to dá prežiť, je skutočnosť, že jej najnovšiu poviedku s humorom ilustroval.
Prajeme vám krásny február a príjemné čítanie.