Dream Farm v obci Ňárad je príkladom, že aj na malej ploche sa dá premysleným hospodárením dosiahnuť veľa. Celá farma s rozlohou 3500 štvorcových metrov je porovnateľná s rozľahlou vidieckou záhradou. Vďaka striedaniu plodín tu v sezóne pestujú 40 až 45 rozličných druhov zeleniny, ktorá sa priamou cestou dostáva k zákazníkom.

Michal a Eliška založili svoju rodinnú mikrofarmu pred šiestimi rokmi. Zameriavajú sa na organické pestovanie zeleniny. Svoj pozemok charakterizujú ako regeneratívnu organickú záhradu. Uplatňujú metódu no dig – pôdu neobracajú. Nepoužívajú minerálne hnojivá, pesticídy ani herbicídy. Do pôdy dopĺňajú živiny prostredníctvom organického kompostu.
Celú plochu dokážu obhospodarovať svojpomocne, iba nárazovo využívajú pomoc rodiny či kamarátov a jednej pomocníčky z dediny – najmä pri zbere plodín.
Na otázku, či ich farma uživí, Michal odpovedá s úsmevom: „Elišku to uživí a ja mám aj inú prácu. Farme sa venujem len čiastočne – iba nejakých sedem dní v týždni.“
Bola to záhrada
Pozemok bol pôvodne klasickou záhradou obrábanou orbou. Po ukončení orby narástla na pozemku burina veľká ako stromy. Celú plochu pred začatím hospodárenia zrovnali dvojkolesovým traktorčekom a vysiali tu ozimnú raž, ktorú na jar zmulčovali. Plochy budúcich záhonov prekryli silážnou plachtou a vytvorili bloky. Obracanie pôdy na záhonoch nahradili nastielaním hnoja, kompostu a štiepky. Premena z poľa na dnešný stav trvala tri roky.

Agrochémiu nahradili mechanickou ochranou v podobe ochranných tunelov, ktoré chránia zeleninu pred skočkami. S ďalšími nežiaducimi organizmami, napríklad medvedíkmi, bojujú parazitickými hlísticami, ktoré nasadia skoro na jar. Medzi záhonmi sú rozmiestnené miskovité pasce na medvedíky a slizniaky, ktorých výskyt zas regulujú načasovaním závlahy – nepolievajú navečer, ale cez deň. Koncom sezóny – v septembri, stačí polievať raz za tri-štyri dni. Vo fóliovníkoch majú kvapkovú závlahu. Na chodníkoch leží topoľová štiepka, ktorú dopĺňajú každý rok.
Dream Farm
° Farma sa nachádza na juhozápade Slovenska v obci Ňárad.
° Pre svoj chod si zvolili CSA model. CSA je skratka z anglického výrazu community-supported agriculture, ktorá znamená poľnohospodárstvo podporované komunitou.
° Ide o veľmi jednoduchý model, v ktorom si zákazník – komunita vyberie svojho pestovateľa, ktorého podporuje tým, že mu prispieva na chod farmy. Farmár zas podporovateľom raz týždenne doručí domov či do práce podiel z aktuálne dostupnej zeleniny, ktorú v danom čase vypestoval.
° Zameriavajú sa prevažne na pestovanie listovej zeleniny. Sú to predovšetkým rôzne šaláty, endívia, špenát, listový kel, rukola, pak choi, tatsoi, mizuna, horčica, mangold, perila krovitá.
° V menšej miere pestujú v letnej sezóne aj koreňovú zeleninu (mrkvu, repu, rôzne druhy reďkovky, zeler) a hlúboviny, ako aj plodovú zeleninu (papriku, paradajky, cukety, baklažán, uhorky, hokkaido).
° Taktiež pestujú mladú cibuľku, cesnak, zemiaky a bylinky – petržlenovú vňať, koriander, pažítku, medovku, šalviu, tymian, bobkový list a rozmarín.
Dream farm chemické látky nepoužíva, no nevýhodou okolitej krajiny je, že sa tieto látky na pozemok môžu dostať z okolitých pestovateľských plôch a plošných chemických postrekov proti komárom. Na pozemkoch v okolí stále prevažuje pestovanie monokultúr – či už zeleniny, alebo drevín.