Táto impozantná rastlina uprednostňuje brehy riek bohaté na živiny, priekopy a vrbiny. Nešetrným zberom bol jej výskyt v prírode značne obmedzený. Archangeliku však môžeme pestovať v záhrade ako úžitkovú aj dekoratívnu rastlinu a tiež na prilákanie opeľovačov.

Archangelika lekárska (Archangelica officinalis Hoffm.) je dvojročná až trváca bylina s repovitým koreňom. Dorastá do výšky až dva metre. Stonka je dutá, listy perovito zložené s nafúknutými pošvami. Drobné zelenobiele kvety sú združené do hustých okolíčkov, dozrievajú vo vajcovité, široko krídlaté dvojnažky. Domovom archangeliky je Škandinávia, Island, Faerské ostrovy a Grónsko s drsným a vlhkým podnebím. Odtiaľ sa dostala do Škótska a Anglicka. V 10. storočí ju Vikingovia priniesli aj do strednej Európy.
Vďaka svojej výnimočnej liečivej a ochrannej sile dostala názov archangelika – anjelský koreň. Podľa starých učencov vraj ukázal ľuďom tento liečivý koreň archanjel Michal.
Tradície, povery a čary
Bylinkárky a čarodejnice, prirodzene, vedeli o výnimočnej sile tejto rastliny, preto ňou vydymovali priestory, aby boli v kontakte s anjelmi. Rastlina sa tiež stala symbolom trojice: má trojdielne listy, do rozkvitnutia to trvá väčšinou tri roky a tri vrchné listy pokrývajú puky kvetu. Príbuznú angeliku lesnú (Angelica sylvestris) nazývajú Číňania dang gui – „správne usporiadanie“ alebo ženský ženšen. Je to ich najobľúbenejšia a najviac užívaná liečivá rastlina. Bežne sa predáva na trhu.

Verilo sa, že archangelika dokáže zdolať mor, ktorý postihol toľko ľudí. Na ochranu pred nákazou žuvali ľudia koreň alebo si ho vešali na krk. Na vyčistenie domu od všetkého zlého sa používal odvar z archangeliky, ktorým sa umylo všetko v dome: predovšetkým okná, dvere a podlaha. Tento zvyk bol častý v období zimného slnovratu. K očistným rituálom patril tiež kúpeľ v odvare z archangeliky.
Koreň sa vykopáva na jeseň i na jar
Predmetom zberu je koreň, vňať a semená. Koreň sa vykopáva na jeseň (september – október) alebo na jar (marec – apríl). Najvýhodnejšie je sušenie pri teplote 30 až 35 °C. Usušený ho skladujeme v tme v dobre uzatvorených nádobách. Vňať (mladé výhonky) zbierame v máji a júni, sušíme pri teplote 40 °C. Plody zberáme v auguste a v septembri odrezávaním zrelých okolíkov, po dosušení z nich plody vydrobíme a vytriedime.

Všetky časti archangeliky majú silnú aromatickú a korenistú, jemne horkastú chuť. Obsahujú silicu (najviac koreň, až 1,5 %), furanokumaríny, flavonoidy, organické kyseliny, horké látky, triesloviny a sacharidy. Vňať je bohatá na vitamín C a karotenoidy. Rastlina sa používa najmä na podporu trávenia, zvýšenie chuti do jedla a pri pocite nadúvania, pretože zbavuje žalúdok a črevá kŕčov, zmierňuje bolesti a pocit plnosti. Pôsobí tiež mierne močopudne, uspokojivo a napomáha odkašliavanie.
Celkovo posilňuje, tonizuje, pomáha pri nervovom vyčerpaní, hystérii, nespavosti, pridáva sa do relaxačných a revitalizujúcich kúpeľov. Vhodná je aj ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny. Obklady z odvaru sa používajú pri svalových bolestiach. V oblasti alternatívnej medicíny je prostriedkom na liečbu frigidity a neplodnosti žien, zmierňuje bolestivú menštruáciu. U mužov podporuje produkciu spermií a potenciu.