Farma Libichava sa nachádza v okrese Bánovce nad Bebravou. Založil ju v roku 2005 pán Johann Moscon, Talian z južného Tirolska, ktorému učarovala slovenská príroda. Nedávno získal ocenenie Farma živá.

Biodynamické farmy existujú v mnohých kútoch sveta. Na Slovensku princípy biodynamického hospodárenia začal využívať pán Johann Moscon.
Pri biodynamickom hospodárení, vychádzajúcom z ideí rakúskeho filozofa Rudolfa Steinera, uplatňuje celostný, ekologický a etický prístup k prírode. Farmu chápe ako živý samostatný dýchajúci ekosystém, hlboko prepojený so širším vesmírom.

Pán Moscon okrem používania vlastných organických hnojív oživuje pôdu biodynamickými preparátmi z rastlín a kremeňa. Tieto špeciálne preparáty sa pripravujú a aplikujú podľa osobitného kalendára, pretože biodynamické hospodárenie počíta s vplyvom planét, Mesiaca, Slnka a ich postavenia.
Od jabloňového sadu po 165 hektárov
Obnovil starý jabloňový sad a postupne si prenajal okolitú pôdu. V súčasnosti obhospodaruje asi 165 hektárov. Časť pôdy nechá každoročne ležať úhorom, aby sa zregenerovala. Koncom leta vysieva horčicu, pohánku či bôb na zelené hnojenie. Tieto plodiny po zaoraní obohacujú pôdu na jar, keď sa príroda preberá k novému životu. Okrem toho slúžia aj včelám, ktoré tu, samozrejme, nechýbajú.
V sade pestuje rôzne odrody jabloní, napríklad odolný Topaz, rezistentnú jabloň Rubinolu, Braeburn či odrodu Melodia, ktorá obsahuje málo cukru a je preto vhodná aj pre diabetikov. Po okrajoch jabloňového sadu sú remízky, ktoré poskytujú vtákom a hmyzu úkryty a zákutia vhodné na život.
Päťkrát viac roboty s agátom
Pri zakladaní nového sadu používa agátové koly, napriek tomu, že ich osadenie vyžaduje päťkrát viac práce, ako keby boli betónové. Na niektorých stĺpoch sú zavesené vtáčie búdky. Dovedna ich je okolo 300. V sade žijú aj srnky, bažanty a iná zver. Keď sme ich z džípu pri obchôdzke sadov zahliadli, cítili sme radosť farmára z ich prítomnosti. Lásku k prírode je vidieť v každom jeho čine.
