Starostlivosť o vinič v zime
° Termín rezu viniča počas zimných mesiacov nie je pevne stanovený. V záhradkách s ním tradične začíname po Troch kráľoch.
° Začíname s muštovými odrodami, stolové odrody viniča si môžeme nechať na koniec.
° Ťahavé odrody so silným rastom, ktoré pestujeme na pergolách a konštrukciách, môžeme pri reze predlžovať, najviac však o 0,5 – 0,8 metra za rok.

° Ak sme vinič vysádzali na jeseň, sadenice treba pred príchodom silnejších mrazov dôkladne poprihŕňať. Tak ich ochránime pred vymŕzaním a vysychaním. Kopčeky odstránime až na jar po pominutí posledných mrazíkov. V okrajových oblastiach pestovania viniča je to až okolo 15. mája.

Kam s toľkým prútím?
Lianovité zdrevnatené prúty s dĺžkou niekoľko metrov, ktoré zostali po reze viniča, spracujeme samostatne. Nehodia sa do klasickej kopy neporiadku, výborne ich však zužitkujeme pri zakladaní vypletaného záhona.
Založíme ho kdekoľvek v záhrade, napríklad v mieste s priehlbinou, ktoré potrebujeme vyzdvihnúť na úroveň okolitého terénu. Záhon nám v sezóne nebude prekážať, jeho pôdorys tvorí kružnica maximálne s metrovým priemerom.
Najprv si pripravíme osnovu. Najvhodnejšie sú pevné agátové koly, ale môžu byť aj z iného dreva. Budeme ich potrebovať osem. Každý sekerkou zašpicatíme a zatlčieme ich do zeme dostatočne hlboko nato, aby sa pri vypletaní nehýbali ani nenakláňali.

Potom môžeme začať so samotným vypletaním. Postupujeme metódou von a dnu, pričom začiatok a koniec každého prúta za prvým a posledným kolom vždy pevne zakliesnime zvnútra. Ďalší prút začíname zapletať za druhým kolom, než bol predchádzajúci.