V januárovom čísle Doma v záhrade si prečítate:
° Obnova pastvín na Slovensku
° Štvornohé kosačky víťazia nad terénom
° Ako zachrániť motýle
Tipy k výsadbe:
° Cibuľa, ktorá chodí po záhradách
° Anjelský koreň
° Ľaliovka, neznáma zelenina
° Svetelný koreň
° Môžeme sadiť stromy počas zimy?
° Kam si mravce na zimu ukrývajú cukor?
Extra: Stručné dejiny drotárstva

Editoriál
V jedinom kvetináči naplnenom úrodnou pôdou by sme narátali viac živých organizmov, ako je ľudí na Zemi. Takisto v každom pohári morskej vody by sme narátali viac organizmov, ako je ľudí na celom svete. Za neviditeľným životom Zeme je nepredstaviteľná životná sila v nepredstaviteľnom objeme, ustavične činorodá, hoci ju väčšina obyvateľov Zeme vôbec neberie do úvahy. Pritom ľudské sídla pokrývajú iba jedno percento zemského povrchu (v našej krajine je to 1,1 %).
Poľnohospodárstvu sa na Slovensku v súčasnosti venujú iba 2 % obyvateľstva. Pastvinám a pastierstvu – tradičnému spôsobu obhospodarovania našej krajiny – ešte menej. Dnes je veľký problém nájsť v dedine súceho pastiera. Čo vyjadrujú tieto čísla? Ani nie jedno percento ľudí robí to, čo je existenčne dôležité pre zvyšných 99 % obyvateľov. Je to absolútna disproporcia, odchýlenie sa od našej vlastnej histórie, na ktorú sa tak radi odvolávame Je to experiment, ktorý nie je krytý nijakou skúsenosťou.
Nejde pritom len o produkciu mäsa, mlieka a mliečnych výrobkov, ale o obhospodarovanie krajiny pastvou. A o kvitnúce rastliny, zjednodušene povedané o kvety – a tiež ich opeľovače. Niektoré sú závislé od nízkosteblových, iné od vysokosteblových porastov, ďalšie od krovísk či dokonca od odtlačkov kopýtok v pôde udupanej stádami. A my všetci sme zas závislí od zdravých procesov v krajine. Skúsme sa na túto oblasť života pozrieť bližšie.
Predstavme si konkrétnych ľudí, ktorí obnove pastvín na Slovensku venujú veľké úsilie. Bratislavské regionálne ochranárske združenie obnovilo vyše sto našich pôvodných pastvísk. Na mapke na strane 11 sa môžete pozrieť, kde všade na Slovensku sa vďaka nim dnes opäť pasú kravy, kone, somáre, kozy či ovce. Viac o našich pastvinách sa dočítate na stranách 9, 12, 13, 15 a tiež v priloženom letáku.
Aj na ďalších stránkach januárového čísla nájdete zaujímavé, inšpiratívne, a v neposlednom rade aj veselé novoročné čítanie. Zabavte sa s nami na novinárskych preklepoch alebo na poviedke o varení novoročného piva.
V pravidelných rubrikách vám ponúkame niekoľko tipov k blížiacej sa jarnej výsadbe. Čo by ste povedali na cibuľu, ktorá chodí po záhradách alebo biele nakladačky, ktoré nehorknú?
Predstavujeme vám aj našich nových prispievateľov: Eva Ivanišová bude pravidelne písať menej známe fakty a zaujímavosti o bylinách. Tentoraz je to archangelika a recepty z nej. Vedeli ste, že benediktínski mnísi si odovzdávajú receptúru na archangelikový likér už viac ako 500 rokov? Adrián Purkart vám priblíži drobnú faunu, ako ju doposiaľ nepoznáte. Dozviete sa, prečo majú mravce tri žalúdky a koľko tisíc kilometrov preletia naše sťahovavé motýle počas svojich migrácií.
Prajeme vám po celý nadchádzajúci rok pevné zdravie a veľa úspechov. Krásny zimný január a všetko najlepšie v roku 2024.
