SME

Brownfieldy sú čoraz viac dôležitejšie pre zachovanie rozmanitosti života na Zemi

Hnedé zóny môžu prekypovať životom.

Na opustené urbánne prostredie natrafíme všade – vo svete i u nás. Zarastené ruiny bývalej tehelne Rusthoven pri Appingedame v Holandsku sa stali oázou pestrej flóry a domovom pre kolónie niekoľkých druhov netopierov.Na opustené urbánne prostredie natrafíme všade – vo svete i u nás. Zarastené ruiny bývalej tehelne Rusthoven pri Appingedame v Holandsku sa stali oázou pestrej flóry a domovom pre kolónie niekoľkých druhov netopierov. (Zdroj: Foto - Adobe stock)

V posledných vydaniach Doma v záhrade sme sa zamerali na ekosystémy vytvorené človekom a ich prínos pre biodiverzitu. Navštívili sme riečne ostrovy, vodné nádrže či kameňolomy, no celkom sme obišli prostredie, ktoré je pre nás ľudí najtypickejšie a súčasne ho považujeme za najviac „umelé“. Ide o urbánne prostredie, ktorého význam pre zachovanie rozmanitosti života na Zemi začína byť čím ďalej tým dôležitejší. Biologicky zaujímavé nemusia byť len zelené parky či záhrady, ale i miesta, ktoré sme už prestali využívať a príroda si ich postupne berie späť. Reč je o takzvaných brownfieldoch, teda akýchsi „hnedých“ zónach, ktoré môžu prekvapivo prekypovať životom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Kedy je potrebný reštart prírodných procesov? Čítajte 

Browfieldy sú miesta, ktoré pozná zo svojho okolia zrejme každý. Môžu to byť opustené rodinné domy so spustnutou záhradou, schátrané poľnohospodárske družstvá, ale aj obrovské areály podnikov, ktoré už majú svoju slávu dávno za sebou. Denne okolo nich prechádzame, zvyčajne úplne však bez povšimnutia alebo sa im radšej cielene vyhýbame. A na druhej strane pre niekoho môžu byť lákavým priestorom plným dobrodružstiev.

Browfieldy skrátka predstavujú opustené urbánne prostredie, ktoré nachádzame všade okolo nás, no, paradoxne, nemáme pre ne vhodné slovenské pomenovanie. Dokonca ani poriadne nevieme, koľko ich vlastne v našej krajine máme. Slovenská agentúra životného prostredia udáva, že do roku 2020 bolo u nás identifikovaných 398 brownfieldov na 1608 hektároch. Zmapovaných však bolo iba 60 miest, čo je veľmi málo na vytvorenie úplnej predstavy.

SkryťVypnúť reklamu

Sú zelenšie ako zelená lúka

Pre brownfieldy je naozaj príznačné, že sa o ne príliš nezaujímame. A to zvyčajne až do momentu, keď sa začne hovoriť o ich „revitalizácii“, teda ich opätovnom oživení. Úvodzovky v tomto prípade majú svoje odôvodnenie. Opätovné využívanie týchto „hnedých“ plôch sa dnes často dáva do popredia ako príklad udržateľného rozvoja. To má, pochopiteľne, svoje opodstatnenie a na prvý pohľad sa skutočne môže zdať, že je „zelenšie“ využívať na novú výstavbu už raz človekom zmenené prostredie, ako začínať takpovediac od zelenej lúky. Lenže ako sme sa už veľakrát presvedčili, vo svete prírody a biodiverzity nie je nič čierno-biele. Alebo v tomto prípade skôr hnedo-zelené.

Tak ako sa brownfieldom vyhýba bežná verejnosť, boli dlho aj mimo záujmu prírodovedcov. To sa zmenilo až s nástupom šíriaceho sa povedomia o dramatickom úbytku biodiverzity. Okrem jeho príčin totiž začali ekológovia pátrať aj po miestach, ktoré sú jej „hotspotmi“, čiže akýmisi oázami života. Priekopníkmi výskumu biodiverzity brownfieldov sú Briti. Určite to nie je náhoda, keďže na Britských ostrovoch odštartovala veľká priemyselná revolúcia, ktorá tu po sebe zanechala množstvo opustených priestorov.

SkryťVypnúť reklamu

Utiekajú sa sem opeľovače i poľné vtáky

V roku 1998 vydala agentúra Natural England nadčasovú publikáciu, ponímajúcu brownfieldy ako skvelý priestor pre vzácne druhy bezstavovcov. Z dielne tejto agentúry následne vzišla v roku 2005 správa, podľa ktorej bolo na brownfieldoch v Anglicku zaznamenaných úctyhodných 194 ochranársky významných druhov hmyzu, z ktorých sa 50 nachádzalo na červenom zozname ohrozených druhov, 131 bolo hodnotených ako vzácnych a 17 prioritne chránených v rámci vtedajšieho britského akčného plánu pre biodiverzitu. Významný podiel na týchto číslach mali voľne žijúce opeľovače ako samotárske včely a osy, motýle či dvojkrídlovce.

Správa takisto spomína, že brownfieldy predstavujú dôležité náhradné hniezdiská pre poľné vtáky, napríklad škovránky a jarabice, ktoré v intenzívne obrábanej krajine na ostrovoch často úplne absentujú. Inak sú dôvody významnosti opustených areálov z pohľadu biodiverzity veľmi podobné ako pri kameňolomoch, ktoré sme spomínali v minulom čísle. Takisto tu totiž nerušene môže vznikať pestrá mozaika otvorených biotopov v rôznych sukcesných štádiách, čo je stav, ktorý sa z monotónnej poľnohospodárskej krajiny už takmer vytratil.

SkryťVypnúť reklamu

Tento článok si môžete prečítať v decembrovom čísle magazínu Doma v záhrade

Prírodovedci takisto zdôrazňujú, že brownfieldy predstavujú dôležité nášľapné kamene medzi zachovalými prírodnými územiami. To zjednodušené znamená, že ak aj určité lokality nie sú vhodným prostredím na dlhodobé prežívanie nejakého druhu či spoločenstva – napríklad pre nepostačujúcu rozlohu – môžu zohrávať dôležitú úlohu pri migrácii či prepájaní priestorovo oddelených populácií.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom SME4 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 186
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 477
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 223
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 155
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 819
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 774
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 001
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Priestor záhrady nám prináša rozvoj duševného zdravia a poznanie prírody.


Adrián Purkart a 1 ďalší

Stal sa novým predsedom Slovenskej entomologickej spoločnosti pri SAV.


a 1 ďalší

Práve vyšlo: Doma v záhrade špeciál 2025.


a 1 ďalší

Remeselní majstri potichu vyčkávajú, kým ich použijeme.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu