Vinohrad sa nachádza v malebnom prostredí na úpätí Malých Karpát a rozkladá sa na ploche troch hektárov. Farmu vedie od roku 2014 vyštudovaný vinohradník Michal Bažalík, ktorý má cieľ nepoužívať vo vinohrade chémiu a dopestovať kvalitné hrozno, určené hlavne na produkciu chutného vína.

Počas prehliadky nás osobne sprevádzal majiteľ, ktorý nás podrobne oboznámil s prácou na biofarme. Po prenajatí pôdy začali s revitalizáciou vinohradu, pričom ponechali rásť staré odrody (Silván, Veltlín, Rizling vlašský) a na ich ochranu používajú prostriedky schválené pre ekologické poľnohospodárstvo. Od roku 2017 pestujú na hektárovej ploche aj odrody odolné proti hubovým chorobám (PIWI odrody), a to bez postrekov. Zisťujú, ako výrazne to ovplyvňuje chuť vína.

Michal Bažalík uznáva bezorebné techniky, čo je však vo Svätom Jure pri vlastnostiach tamojšej pôdy neľahké a nedá sa to aplikovať všade. Pôdy sú tu plytké a rýchlo presychajú. Často sa na takejto pôde rozšíria buriny, preto stále skúša, ako ochrániť pôdu pred degradáciou. Na zatienenie sadí stromy odolné proti suchu, ako sú moruše, čerešne, mandle, plané hrušky (neosvedčili sa jablone, ktoré potrebujú viac vody).
Malé ovečky medzi hroznom
Na niektorých miestach vo vinohrade vysieva hrach, lucernu, ďatelinu a trávy, aby pôda bola prikrytá, nevysychala a nepodliehala erózii. Okrem toho ju bôbovité rastliny ako hrach, lucerna a ďatelina obohacujú o dusík. Hrášok využívajú aj ako plodinu na zber a samozásobenie. Na iných miestach vyčlenili plochu, ktorú už päť rokov spásajú ovce. Na rozdiel od kôz ovce nepoškodia kmene viniča a spasú burinu. Okrem toho ovce kmienky čistia, prihnojujú pôdu a tým ju zlepšujú.

Chovajú tu zakrpatené plemeno Ouessant, ktoré sa celoročne môže zdržiavať vonku. Ovečky v zlom počasí a na noc idú pod prírodný prístrešok. Približne 20 oviec je rozdelených tak, aby na jednej ploche bolo viac kusov ako na druhej. Majiteľ zistil, že tam, kde bolo oviec menej, bolo viac zelene a najväčšia úroda.
Listové tunely
Podľa vzoru niektorých zahraničných fariem buduje aj listové tunely, ktoré v lete robia príjemný tieň pre ovce, pôdu i ľudí. Michal Bažalík sa takýmito experimentmi snaží zistiť, čo najviac podporí úrodu vo vinohrade pri ekologickom hospodárení. Nepostrekuje vinohrad inými ako prípravkami zo žihľavy, pomarančov, kypriaceho prášku, olejov a výluhov, ktoré fungujú ako prirodzená ochrana proti chorobám. Nepoužíva žiadne herbicídy ani umelé hnojivá a stará sa o pôdu tak, aby mala dostatok humusu, čo sa pozitívne prejaví na úrode. Pestuje aj staršie obľúbené odrody (Pesecká leánka), ale aj nové experimentálne (Muscaris).
