Rôzne rastliny majú na ľudský organizmus rôzny účinok. Zároveň však medzi bylinami nachádzame aj univerzálne, takzvané všelieky. Jednou z našich pôvodných, ale najopomínanejších bylín je valeriána lekárska. Za všetko vraví jej ľudové pomenovanie v niektorých jazykoch: v angličtine all-heal znamená doslova všeliek alebo všehoj. Nie je známe, prečo tento poznatok chýba v našom pojmosloví aj v našej ľudovej slovesnosti. No zároveň treba povedať, že valeriána rastúca u nás za tou britskou v nijakom ohľade nezaostáva.

Predmetom zberu sú korene, ktoré sa vykopávajú neskoro na jeseň alebo skoro na jar. Očistenie pomerne jemných koreňov chce trocha zručnosti. Najcennejšie látky sa nachádzajú práve na ich povrchu a ich prílišné drhnutie by viedlo k výraznému zníženiu jej liečivých účinkov. Platí tu rovnaký úzus ako pri ovocí a šupkách, kde na povrchu sú najcennejšie látky, no aj tak väčšina ľudí tie cenné šupky z nejakého dôvodu olúpe a vyhodí, v lepšom prípade ich hodí sliepkam alebo zajacom.

Len v studenej vode a prstami
Pri redakčných pokusoch sme zvolili nasledovný postup. Vykopané korene sme vymývali v studenej vode iba prstami od väčších nečistôt, rastlinných zvyškov a hliny, pričom sme zvlášť dbali nato, aby povrch koreňov zachoval celistvý. Čas čistenia sme maximálne skrátili. Je to činnosť absolútne nevhodná pre pedantné gazdinky. Zvlášť chúlostivé osoby môže na horlivejšie drhnutie koreňov nabádať fakt, že korienky valeriány majú veľmi výrazný charakteristický zápach, ktorý by niekto neznalý mohol považovať za nežiaduci. Opak je pravdou. Drhnutím len zničíme vzácne liečivé látky, pričom intenzita arómy sa vôbec nezmení.
Korienky zalejeme alkoholom
Umyté korene naložíme do alkoholu, napríklad do 40-percentnej kvalitnej vodky. Korene zalejeme tak, aby nevyčnievali nad hladinu a uzavrieme pohár natesno. Investovať do trochu lepšieho alkoholu sa oplatí – vo výsledku budeme valeriánu užívať po kvapkách, takže cena jednej dávky vyjde v prepočte na niekoľko halierov.
Nádobku s koreňmi naloženými v alkohole odložíme na tmavé miesto. Raz – dvakrát za deň ju niekoľkokrát obrátime. Už po dvoch-troch týždňoch môžeme urobiť skúšku tinktúry. Niekoľko kvapiek na čajovej lyžičke zapijeme malým pohárom vody.
Pred spaním
Valeriána sa užíva zásadne pred spaním. Jej upokojujúci účinok je napokon najviac propagovaný. Avšak navodením kvalitného spánku sa liečivé pôsobenie valeriány nekončí, ale iba sa začína. V porovnaní s bežným, teda zväčša málo kvalitným spánkom, valeriána prenesie človeka ďaleko do exotických svetov za snami. Spolu so vzďaľovaním sa od takzvanej bežnej snovej „reality“ narastá schopnosť človeka zreteľne vnímať príčinu svojich zdravotných ťažkostí. A už to samotné je veľmi liečivé.

Oproti bežným snom je živé snenie navodené valeriánou diametrálne odlišné. Rozdiel je skutočne obrovský, asi ako keby človek, ktorý poznal iba nudné čiernobiele snímky, videné stokrát v televízore, prvýkrát navštívil kino, kde premietajú plnofarebný panoramatický veľkofilm. Zaujímavé tiež je, že po prebudení sa človek lepšie rozpamätáva na obsah snov a ich posolstvo.
Upozornenia sú na mieste
K užívaniu valeriány sa viaže niekoľko upozornení, ktorých opodstatnenosť je nespochybniteľná. Prvým pravidlom je nezvyšovať dávky, k čomu by nás mohla viesť naivná predstava, že „čím viac – tým lepšie“. Nie je to tak, opak je pravdou. Vyššou dávkou by sme pôsobenie valeriány mohli obrátiť naruby a celkom zmariť. Neprekračujeme množstvo desať kvapiek. Žiadne konské dávky nie sú potrebné, naopak mohli by sme nechtiac dosiahnuť, že by sme si navodili nespavosť a poruchy spánku. Buďme spokojní s tým, čo nám o nás valeriána povie prirodzeným spôsobom.