Existujú rôzne možnosti pestovania, spracovania a využitia vlašských orechov. O tom, aký potenciál ukrýva táto drevina, ako sa mení spôsob jej pestovania a najmä spracovania plodov, nám porozprával v čase zberu odrody Chandler Andrej Višňovský z Podunajských orechov z Nových Zámkov.

Nachádzame sa v orechovom sade, ktorý má výmeru 14 hektárov, kde rastie 4600 stromov. Sú vysadené v hustom spone a vyžadujú pravidelný rez. Striasač, zariadenie s vlastným pohonom, sa premiestňuje od stromu k stromu a z každého v priebehu niekoľkých sekúnd strasie do 20 kilogramov. Aby orechy neležali na zemi, čo najskôr bude nasledovať ich zber kombajnom.
Kalifornský Chandler a francúzska Lara
Orechy tu pestujú ešte na dvoch ďalších parcelách. Dovedna majú orech kráľovský na výmere 60 ha. Práve dozrieva Chandler – kalifornská odroda, ktorej veľkou prednosťou je, že jej jadrá sa dajú ľahko vylúpnuť vcelku, a francúzska odroda Lara s veľmi delikátnou, lahodnou chuťou, vysoko cenenou znalcami.
Do 10 hodín budú čisté
Orechy nesmú zostať ležať na zemi. Do 10 hodín ich očistia a umyjú. Prejdú triediacou linkou do sušičky, kde pobudnú 48 – 72 hodín. Potom sa kalibrujú a idú na dočasné skladovanie do bigbegov a napokon na dlhodobé skladovanie. Vo veľkokapacitnej mrazničke sa zmrazia na -14 °C asi na dva týždne, potom sa už skladujú pri teplote -4 °C. Pred vyexpedovaním k spotrebiteľom sa balia do štvorkilogramových krabíc.

Najlepšie a najzdravšie skladovanie je v škrupine, v ktorej vydržia bez problémov do ďalšej sezóny. Avšak orechy, ktoré majú škrupinu narušenú alebo boli vyradené pri kalibrovaní, vylúskajú a ponúknu cukrárenským prevádzkam. V tomto roku ponúkajú vylúskané jadrá aj malospotrebiteľom v ochrannej atmosfére v 500-gramovom balení.
Pán Andrej Višňovský zdôrazňuje, že je veľmi dôležité, aby sa čas od zberu po uskladnenie maximálne skrátil. Zároveň pripomína aj rozličné možnosti využitia jadier, ktoré u nás nepoznáme.
Prijmeme zmenu v jedálnom lístku?
Jadrá vlašských orechov majú potenciál stať sa podstatnou súčasťou jedálneho lístka Slovákov. Orechy obsahujú takmer 60 % tuku, z čoho polovica predstavujú čoraz častejšie skloňované omega 3 mastné kyseliny. Keďže nie sme krajinou morských rýb, v našich podmienkach ide o najvhodnejší prirodzený zdroj týchto cenných látok, ktorého nedostatok sa podpisuje pod množstvo zdravotných ťažkostí, napríklad zápalových ochorení.

V Taliansku sa olej z vlašských orechov predáva aj v lekárňach. Výťažnosť závisí od technológie – z jedného kilogramu možno získať asi 15 % oleja. V tomto smere je v našich podmienkach obrovský priestor na zmenu v celkovom prístupe k tejto pozoruhodnej drevine a jej cenným plodom. Poznáme prakticky iba recepty starých mám – väčšinou s vysokým množstvom cukru – sú to hlavne orechové slíže, orechovníky a rôzne cukrovinky. No olej a ďalšie kvalitné orechové produkty v našej kuchyni akoby neexistovali.
V domácich podmienkach sú využiteľné aj iné časti tejto dreviny – z listov si môžeme pripraviť čaj, zo zelených orechov orechovku a samotné orechové jadrá spracovať na mnoho spôsobov od nakladania do medu až po pestá, nátierky a krémy.
Skladovanie, pestovanie a ochrana
Aj pri orechoch dopestovaných v záhradkách a sadoch sa snažíme predísť zoxidovaniu jadier. Všetok dobrý tuk obsiahnutý v jadrách je veľmi nestabilný a konzumácia zoxidovaných tukov môže byť nebezpečná. Preto lepšie zhodnoťme to, čo máme. Nepodceňujme, že napríklad aj privysoká teplota má výrazný vplyv na znižovanie kvality skladovaných orechov.
Ďalším dôležitým faktorom je svetlo – orechy treba skladovať v tme. Vylúskané jadrá by sa mali vákuovo zabaliť a dať do mrazničky. Olej skladujeme v tmavých fľašiach bez prístupu kyslíka. Tak zostanú cenné látky uchované najdlhšie.

Samozrejme, treba zdôrazniť, že všetko sa začína už správnou výsadbou a zapestovaním stromu. Je dôležité, aby stromy mali kontinuálne dostatok vlahy a živín, vďaka čomu majú zdravé silné prírastky. V Nových Zámkoch sa nebránia ani pestovaniu orecha kráľovského pod závlahou. Podľa ich skúseností tak stromy lepšie čelia stresu a chorobám, ako aj tlaku nežiaducich organizmov – napríklad obávanej vrtivky, na boj s ktorou už dnes existujú účinné spôsoby a ekologické prípravky. O tých viac nabudúce.