V rámci medzinárodného výmenného projektu ERASMUS+ Orchards for Future – Education on climate change and adaptation sme sa počas septembra vydali pozrieť do Štajerska, akú budúcnosť tu majú tradičné vysokokmenné sady v časoch klimatickej zmeny, ak sa zakladajú s rozmyslom vo všetkých fázach fungovania.
Teda od výberu lokality cez výber druhov, podpníkov, odrôd, výchovného rezu, podrastu až po spôsob zberu a spracovania a dodania konečného výrobku konzumentovi.

Do projektu sú zapojené viaceré organizácie z troch krajín – Grüne Liga a Thüringer Ökoherz z Nemecka, OIKOS z Rakúska, Slovensko reprezentuje občianske združenie Pre Prírodu v spolupráci s Ľudom Vaššom z Ovocnej a okrasnej škôlky Biele Karpaty a Hubertom Žarnovičanom z Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý skúma pestrosť lúčnych spoločenstiev v tradičných sadoch.

Cieľom projektu je na základe výmeny skúseností pripraviť vzdelávacie materiály pre ovocinárov, ktorí chcú aj v dnešnej dobe klimatickej zmeny hospodáriť v sadoch spôsobom blízkym prírode.
Ďalším výsledkom bude náplň ovocinárskych kurzov, ktoré Bruno Jakubec a Ľudo Vašš pravidelne organizujú, ako aj krátke náučné videá predstavujúce konkrétne negatívne vplyvy klimatických zmien a protiopatrenia majiteľov sadov na ne.
Holzer Most – rodinná ovocná farma v kopcoch
Problémom nemusí byť len sucho, ktoré je v posledných rokoch častejšie prítomné v našej krajine. Je ním aj striedanie veľmi vlhkého a veľmi teplého obdobia, ktoré niektoré odrody jabloní