Tento rok bol priaznivý aj pre včelárika zlatého. Tohto obratného letca si nepomýlime s nijakým iným pre nápadné exotické sfarbenie či pre ustavičnú zvukovú stopu, ktorú roznáša po oblohe.
Včelárik zlatý (Merops apiaster) je jeden z najkrajších vtáčikov, ktoré u nás žijú. Samec je farebne o čosi výraznejší ako samička – jej perie je o čosi matnejšie. Okrem živej farebnosti je pre včelárika charakteristický aj dlhý zahnutý zobák a jasne krojená silueta.
Pestrým sfarbením predstihuje aj mnohých nápadných operencov z exotických krajín. Je prísne sťahovavý a dáva si na čas. Prilieta k nám až v máji. Odlieta koncom augusta až začiatkom septembra.

Miluje teplo
Uprednostňuje najmä teplé a suché stanovištia s dostatkom hmyzu a stabilným letným počasím. V lietaní je obratný ako lastovička. Pri love je neúnavný. Na hniezdenie využíva rôzne zosuvy pri riečnych tokoch, šikmé či kolmé steny v ťažiarňach piesku, pieskovcové steny, staré tehelne. Jeho hniezdne nory majú dĺžku jeden až dva metre.

Hĺbia ich samec aj samička približne dva-tri týždne. Tunel sa končí rozšírenou hniezdnou komôrkou, do ktorej samička znesie
5-6 bielych vajec. Mláďatá sa vyliahnu približne za tri týždne a hniezda opustia o mesiac neskôr. Zaujímavé je, že včelárik do európskych lokalít prilieta hniezdiť, zatiaľ čo v Južnej Afrike, kam sa sťahuje, iba prečká zimu. Stály je len na najjužnejšom cípe Afriky.