Koprofágy, čiže chrobáky a iný hmyz konzumujúci trus zvierat, majú v prírode nezastupiteľné miesto. Rozkladajú totiž exkrementy, hnoja a prevzdušňujú pôdu a dokonca môžu farmárom pomáhať znižovať výskyt parazitov na pasienkoch. Preto pri odčervovaní domácich zvierat volíme prípravky s najnižšou toxicitou pre rozkladačov trusu.
V prírode tvoria dôležitú súčasť potravného reťazca, pretože sa nimi živia napríklad krakle belasé či dudky. Niektoré odčervovacie prípravky a antiparazitiká sú však pre koprofágy mimoriadne toxické a ich používanie neraz vedie k ničeniu celých populácií rozkladačov trusu. Našťastie, existujú pomerne jednoduché alternatívy, pomocou ktorých je možné chrániť hospodárske zvieratá účinne, no súčasne aj šetrne k prírode.

Potrebu chrániť spoločenstvá koprofágneho hmyzu si uvedomujú aj v Bratislavskom regionálnom ochranárskom združení, ktoré stojí za obnovou pastvy blízkej prírode už na takmer sto lokalitách od Bratislavy až po Kráľovský Chlmec. Na konci mája preto v rámci iniciatívy Krajina živá zorganizovali na túto tému seminár pre farmárov a v nadväznosti naň vydali vďaka projektu LIFE PANALP aj jednoduchý návod, ako postupovať pri šetrnom ošetrovaní hospodárskych zvierat.
Ten vznikol na základe dlhoročných skúseností BROZ a Dr. Sarah Beyronovej, britskej farmárky a entomologičky, ktorá stojí za vznikom iniciatívy na výskum a ochranu koprofágneho hmyzu Dung Beetle Direct. Návod sa skladá zo šiestich zásad, ktoré sú platné ako pri veľkých produkčných chovoch, tak aj v drobnochove kopytníkov doma v záhrade.
Ošetrujte iba zvieratá napadnuté parazitmi
Veľkým problémom nielen z pohľadu ochrany prírody, ale aj vytvárania rezistencie na antiparazitiká je ich preventívne podávanie zdravým zvieratám. Takýto prístup tiež zbytočne zaťažuje ich organizmus a, paradoxne, môže viesť k zhoršeniu ich zdravotného stavu.
V prvom rade je preto dôležité sledovať, či naozaj potrebujú nasadiť liečbu proti parazitom. Základnú kontrolu môžete robiť