Cesnak množíme strúčikmi, pacibuľkami aj semenami
Cesnak sa tradične rozmnožuje strúčikmi či pacibuľkami. Existujú dokonca aj fertilné (plodné) kultivary schopné za určitých podmienok vytvoriť semená.

Pohlavné množenie znamená rádovo vyššiu genetickú diverzitu ako vegetatívne množenie pomocou strúčikov. Ide o revolučný posun v oblasti šľachtenia tejto obľúbenej plodiny. Samozrejme, netýka sa to každej odrody cesnaku. Takýmto nezvyčajným spôsobom bol v Česku vyšľachtený napríklad Hanácky paličiak, ktorý je dostupný aj záujemcom zo Slovenska.

Pestovatelia, ktorí chcú podomácky ozdraviť svoju vlastnú, rodinnú či z iného dôvodu obľúbenú odrodu, s ktorou sú spokojní a ktorá je rokmi prispôsobená na ich podmienky, využívajú na to pacibuľky. Približne každý štvrtý-piaty rok si z nich napestujú novú sadbu. Pacibuľky však tvoria len paličiaky.
Ozdravovanie sadby pri nepaličiakoch je iné. V nadzemnej časti síce netvoria kvety, ale na niektorých rastlinách sa niekoľko centimetrov nad zemou objavujú zhluky, akoby ďalšie poschodie s niekoľkými strúčikmi, ktoré môžeme využiť ako základ novej sadby. Túto vlastnosť nepaličiakov sme využili pri redakčných pokusoch napríklad pri odrode Novozámocký, ktorú odporúčame aj našim čitateľom.
° Na sadbu
Pacibuľky na obnovu sadby sa môžu vysievať na jeseň i na jar. Uprednostňujeme jesenný termín. Pri jesennom termíne pacibuľky vysádzame skôr ako strúčiky určené na konzum a sadíme ich hustejšie. Pacibuľky sadíme tri centimetre hlboko a tri centimetre od seba.
° Na konzum
Naopak, s výsadbou strúčikov jesenných odrôd cesnaku, určených na konzum, sa vôbec neponáhľame. Pre cesnak je výhodnejšie, keď ho sadíme až tesne pred príchodom skutočnej zimy, teda až koncom novembra, dokonca v južných oblastiach nášho územia je vhodnejší decembrový termín.
Z redakčných pokusov: ľalie
Pacibuľkami môžeme množiť aj niektoré druhy ľalií. V redakčných pokusoch sme sa zamerali predovšetkým na ľaliu tigrovanú, ktorá tvorí veľké množstvo fialovočiernych až čiernych pacibuliek. Posadené sú v pazuchách listov pozdĺž celej stonky. Pacibuľky sú veľmi vitálne a prvé korienky vyháňajú niekedy už na stonke. Ľahko sa dajú oddeliť prstami, avšak pri nepozornej manipulácii padajú do pôdy, kde nie je ľahké objaviť ich.

Ak si chceme rozmnožiť ľaliu tigrovanú, zhromaždíme v tomto čase pacibuľky a vysejeme ich ihneď plytko do riadkov,