Jahody sú májovým klenotom nejedného dvora. Každoročne otvárajú sezónu sviežeho ovocia a atraktívnym vzhľadom lákajú nielen deti, ale aj divoké vtáctvo. Ich prednosťou je, že nevyžadujú priveľkú starostlivosť, aby sa odmenili bohatou úrodou.
Hoci ide o trvalky, na záhone starnú oveľa rýchlejšie ako ovocné kry a stromy. Tri či štyri sezóny postačia na to, aby sa úroda scvrkla na polovicu. Nepomýšľajte na zmladzovanie, unaveným rastlinkám nepomôžete. Začiatok septembra je ideálnym časom na zrušenie záhona a vybudovanie nového.
Čerstvý vzduch a veľa slnka
Ak to s jahodami myslíte vážne, vyberte im jedno z najlepších miest v záhrade. S celodenným slnkom pre rýchle dozrievanie. S neobmedzeným prúdením vzduchu pre vlhké roky, ktoré so sebou prinášajú plesne a hniloby. Na mieste, kde k nim máte pohodlný, každodenný prístup aj v daždi a blatistom počasí.
Jahodové pyramídy a vyvýšené záhony pre ich pestovanie nedávajú v úrodnej a upravenej záhrade priveľký zmysel. Hoci sa v nich pôda s príchodom jari pod horami rýchlejšie prehreje, vyvýšené miesta sú chudobnejšie na vlahu potrebnú pre rast plodov.
Môžu však zachrániť situáciu tam, kde je ťažká a ílovitá zemina premočená a podchladená až do nástupu horúcich letných dní.

Zapracujte zásobu živín
Jahody pre svoj intenzívny rast a plodenie spotrebujú veľké množstvo živín. Nejde len o ich nadzemnú časť, ale aj o hustý a bohatý koreňový systém. Preto je výhodou, ak na novej hriadke pripravíte pôdu tak, aby bola vzdušná a bohato zásobená na niekoľko rokov vopred.
Dosiahnete to primiešaním veľkého množstva vyzretého kompostu, zásobnej dávky rohoviny a dodaním drobného organického materiálu. Môže to byť drvené lístie, rezaná slama, ale aj piliny z prípravy palivového dreva. Cieľom je pritiahnuť drobný život, ktorý upevní zdravie zeminy.