Návštevníci nášho hlavného mesta, ba aj mnohí Bratislavčania sú prekvapení, keď naďabia na Obchod v múzeu, sídliaci v stredovekom dome na Bielej ulici. Je to obchod so zmiešaným tovarom, v ktorom nakúpite tuzemské potraviny vyrábané tradičným spôsobom. Obchod je prevažne zariadený exponátmi zo začiatku 20. storočia a v jeho zadnej časti sídli malé múzeum.
Ako za starých čias
Keď počas prechádzky po historickom centre Bratislavy zabočíte do úzkej uličky spájajúcej rušnú Michalskú s Františkánskym námestím, naďabíte na unikátny Obchod v múzeu (Prešporský koloniál alebo jednoducho Oldest shop in town).

Prezrieť si tu môžete niektoré z čarovných predmetov, ktoré ešte pred sto rokmi tvorili bežný inventár každého obchodu, obchodíka či menšej prevádzky. Nájsť ich dnes je však čoraz vzácnejšie a v takejto koncentrovanej podobe si ich môžete prezrieť iba na niekoľkých miestach na Slovensku.
Celkom jedinečné je, že v atmosfére starých časov tu môžete aj nakúpiť niektoré z retro výrobkov, vyrábaných dodnes – meltu, devínsky ríbezlák či bratislavské rožky.
Inventár a mnohé predmety zapožičalo Múzeum obchodu, sídliace v Podunajských Biskupiciach – a to hlavne starý nábytok, staré smaltované tabule a papierové plagáty, pokladne a váhy.

Prešporské šampanské
Nájdete tu sifónové fľaše, kufrík obchodného cestujúceho, smaltované reklamné tabule z medzivojnového obdobia aj keramické zásobníky na horčicu, päťkilovú krabicu s kockovým cukrom aj obaly od cigorky, pult na predaj zmrzliny a výrobu nanukov, formičku na čokoládu či starú fľašu od Coca-Coly. Tá sa u nás fľaškovala už začiatkom minulého storočia.
Prešporok sa v roku 1825 stal druhým miestom na svete, kde sa vyrábalo šampanské víno. V obchodíku preto nechýba ani fľaša pripomínajúca slávu tohto moku a jeho výrobcov - Palugyaovcov. Kuriózne, Palugyay dostal svoje vychýrené vinárske výrobky aj k tým najnáročnejším klientom na Titanicu, ktorí ich popíjali na svojej poslednej plavbe.
Prvá sóda v Uhorsku

Prvá výrobňa sódovky v Uhorsku bola v Prešporku, čo pripomína aj množstvo zachovaných sifónových fliaš z 19. a 20. storočia.
Ako uvádza Ivan Szabó vo svojej knihe Významné osobnosti starého Prešporka, kňaz, fyzik a vynálezca Štefan Anián Jedlík (1800 – 1895), ktorý ako prvý na svete skonštruoval elektromagnetický rotor a vymyslel princíp samobudenia na dyname, „veľmi rád spomínal na svoj jediný vynález, ktorý si dal aj patentovať. Jedlík mal rád prechádzky do prírody a vždy, keď natrafil na svieži prírodný prameň, z chuti sa z neho napil. To v ňom podporilo myšlienku vyrábať chutný bublinkový nápoj aj z obyčajnej studničnej vody.“
Pôvodne sa fľaše plnili a nosili na výmenu. U našich južných susedov je to dodnes fungujúci spôsob. Prázdne sifónové fľaše vám vymenia za plné prakticky v každom dedinskom obchodíku a osviežujúci nápoj pripravovaný zo sódovej vody a sirupu nechýba ani v ponuke lepších reštaurácií. Zariadenie na výrobu sódy bolo jediným vynálezom, ktorý našiel priemyselné uplatnenie ešte počas Jedlíkovho života. Prvú výrobňu sódy v Uhorsku zriadili v Bratislave už v roku 1841.