Je to architektúra, ktorá hlási návrat k prírodnému staviteľstvu. S remeselnými zručnosťami staroveku, ktoré vďaka nadšencom doposiaľ neupadli do zabudnutia. Počuli ste už o stavbách, ktoré pomocou malty viažu drevené polená do stien príbytkov, technických budov a prístreškov?
Ak ste si v tejto chvíli spomenuli na murované skleníky z uhorkových fliaš, mali by ste vedieť, že tentokrát nejde o žiadnu improvizáciu. Murované drevostavby typu „cordwood“ sa osvedčili v mrazivej klíme severských krajín, hustých lesoch Európy, ale aj vlhkej Kanade a ďalších kútoch sveta. Ukazujú nám cestu k udržateľnosti a využitiu lokálnych zdrojov.
Klátiky namiesto trámov
Smrek, jedľa, borovica, jelša, vŕba, breza či topoľ. Všetky majú čosi spoločné. Ich drevo je riedke a ľahké, takže vplyvom vlhkosti priveľmi nemení svoj objem. Aj keď sa pri navlhnutí predsa len trochu napučí, poľahky až do vyschnutia ustúpi tlaku okolitej malty a ťarche stien. Múry vďaka tomu pri zmene klímy nepraskajú.
Od dávna je zmyslom využívať pre stavby z polien lacné a odpadové, avšak zdravé drevo bez hniloby. Z výmladkového pestovania listnatých stromov, spodných časti spracovaných kmeňov, alebo ruín rozpadajúcich sa drevostavieb. Ak ste doposiaľ neprišli na to, ako využiť trámy zo starej, nekompletnej drevenice či krovu humna, konečne viete kam s nimi.

Staré, vzduchosuché drevo stačí len narezať na úhľadné klátiky. Čerstvé drevo musíte v plnej dĺžke olúpať z kôry a ponechať ho dve či tri sezóny preschnúť pod strechou, aby bolo súce na krátenie. Odkôrnené sa nezaparí a vďaka vysychaniu v celku ani priveľmi nepraská. Polená tak budú pekné, okrúhle bez prasklín.
Dokonalé vyschnutie dreva a jeho aklimatizácia sú kľúčové. Musí zostať v pevnom objatí malty, ktorá dáva každej zo stavieb pevnosť a húževnatosť.

Na rôzne spôsoby
Samonosná kruhová stavba alebo trámová konštrukcia s murovanými výplňami? Polená spájané maltou nie sú ako pevná tehlová stena s prekladanou väzbou. Slabinou je každý roh či uhlové odstúpenie. Najväčšiu pevnosť dosahuje v oblých, organických tvaroch.