V júnovom Doma v záhrade si prečítate:
◦ Prehľad plemien sliepok vhodných pre drobnochov
◦ Gazdovské počty
◦ Chov prepelíc a perličiek
◦ Rarity z ríše sliepok
Objavte záľubu v chove hydiny a váš dvor sa môže stať vašou zásobárňou. Postavíte kurín, vybudujete voliéru, nakúpite krmivo, prisvecujete. Vymieňate vodu. Dvor vás zásobí čerstvým mäsom a chutnými vajíčkami.

V júnovom čísle ďalej nájdete:
◦ Prehľad jedlých kvetov (dokončenie)
◦ Prečo je ručné kosenie také dôležité
◦ Sté výročie úmrtia významného botanika Jozefa Ľudovíta Holubyho
◦ Slovenské rodinné a krajové odrody cesnaku
◦ Kedy vylamujeme súkvetia na cesnakoch paličiakoch
◦ Prvými obyvateľmi záhradného jazierka bývajú vážky
◦ Postavte terasu na zemných skrutkách
◦ Rady a tipy šikovného grilmajstra
Editoriál

V júni sa v záhradke končí obdobie výsadby teplomilných priesad. Tie, ktoré sme vysadili doposiaľ, sa vďaka výdatným májovým zrážkam dobre ujali. Dosádzame ešte uhorky a tekvice vrátane patizónov a cukín. Rajčiny sa s pribúdajúcimi slnečnými dňami rýchlo šplhajú do výšky a vyžadujú vyväzovanie. Najmenej raz za týždeň na kolíkových (ťahavých, indeterminantných) rajčinách vylamujeme zálistky, k opore ich priväzujeme voľne. Oporu ocení aj paprika či baklažány. Je najvyšší čas na vybudovanie opory pre uhorky a cukrové melóny, či už sú to siete, visiace špagátce alebo latkové systémy.
Tvorbe prísušku predchádzame nastielaním pokosenou trávou a prikrývaním pôdy, vďaka čomu zadržíme vlahu oveľa dlhšie v pôde.
V júni sú v kalendári každého záhradkára zapísané veľkými písmenami aj niektoré dôležité termíny zberu: je tu posledná možnosť nazbierať kvety bazy na sirup, a koncom mesiaca je to zase zber lipy na čaj a svätojánskych orechov na likér. Využitie bazy a svätojánskych orechov v kuchyni bolo v minulosti hojnejšie a dnes je príprava obľúbených nápojov z nich už len nostalgickou spomienkou na časy, keď sa z nich pripravovali aj ďalšie špeciality ako bazový džem či vyprážané bazové kvety. Vlašské orechy sa nakladali do cukru a využívali sa na prípravu rozličných cukroviniek, pripravovali sa z nich i zaváraniny či lekvár.
Jún je najvhodnejší čas na zber bylín, ktoré rýchlo idú do kvetu. Zbierame svätojánske byliny, najmä ľubovník, ktorý je v období letného slnovratu najľubovníkovatejší, ale aj repík, myší chvost, levanduľu, mätu, šalviu a ďalšie aromatické bylinky. Postupne zberáme roztvárajúce sa kvety nechtíka a sušíme ich krátko v tieni v prievane, aby nestratili farbu. Je vhodný čas aj na prípravu bylinkového masla a bylinkových kociek. Niekoľko inšpirácií nájdete aj v Prehľade jedlých kvetov na stranách 9 – 16.
V júni ešte môžeme zberať stopky rebarbory. Zvyšok sezóny už necháme rastliny zregenerovať, aby zosilneli pre ďalší rok. Hoci je rebarbora zelenina, spracúvame ju podobne ako ovocie.
Zberáme hrach, cesnak, cibuľu a vykopávame nové zemiaky. Na uvoľnené miesto na hriadkach vysádzame priesady rýchlorastúcich plodín.
V ovocnej časti záhrady rýchlo dozrievajú jahody a čerešne podľa odrôd. Jahody podkladáme slamou a zozbierané plody postupne spracúvame na džem. Nízky obsah pektínu v nich dopĺňame ríbezľovou šťavou.

Oberáme skoré odrody višní a pripravujeme z nich obľúbenú griotku. Aj džem z višní či čerešní chutí vynikajúco, musíme však vystihnúť správny čas a predbehnúť všetečné škorce, inak by nás mohli razom pripraviť o úrodu. V chotári dozrieva aj ikonická čerešňa vtáčia pravá, a hoci jej plody sú menšie, v nutričných hodnotách predstihujú šľachtené veľkoplodé odrody.
Viac o spracovaní úrody si povieme v júli, na ktorý sme pre vás pripravili obľúbenú prílohu Letná kuchyňa. Prajeme vám krásny letný čas a veľa slnka do najdlhších dní roka.
