Text vyšiel pôvodne na webe denníka Washington Post.
Keď som kontaktovala dvoch renovátorov, aby som zistila ceny ich služieb, sa z mojich moderných jedálenských stoličiek v mid-century štýle (dizajnový nábytok z polovice 20. storočia, pozn. red) odlupoval lak a jedna mala rozheganú nohu.
Sumy, ktoré si pýtali za opravu, boli však také vysoké, až som začala uvažovať, že to vzdám a kúpim si niečo nové. Následne som sa však zamyslela – nemohla by som s tým niečo urobiť sama? Tieto stoličky predsa neboli jemné starožitnosti.
Keď som sa opýtala profesionálov, či je renovácia dreveného nábytku zvládnuteľná pre začiatočníka, dostala som zmiešané odpovede. „Každý, kto je ochotný venovať čas spoznávaniu procesu, cvičeniu a zdokonaľovaniu techník, môže dosiahnuť dobrý výsledok,“ povedala Mary Duffy, ktorá vedie spoločnosť Maine Mid Century v okrese York v štáte Maine.
Iní však upozorňovali na jemné zručnosti a prácu s toxickými chemikáliami: „Odporúčala by som ľuďom, aby si radšej zaplatili profesionála,“ napísala Nicole Gendron, ktorá v Massachusetts podniká v oblasti renovácie a predaja kusov z polovice storočia.
Rovnako ako sa líšia tieto odpovede, líši sa aj zložitosť prác na renovácii. Niektoré opravy sú jednoduché, zatiaľ čo iné sú oveľa náročnejšie. Na základe usmernení odborníkov na historický nábytok vám preto prinášame prehľad toho, čo sa oplatí alebo neoplatí vyskúšať doma.
Kedy zavolať profesionála?
Pri niektorých projektoch renovácie budete vždy chcieť využiť služby odborníka. Všetko, čo má problémy s povrchovou úpravou, ako napríklad vodou spôsobené rozsiahle poškodenie, chýbajúca dyha alebo psom odhryznutá časť nohy, by mal riešiť profesionál, povedal Bob Kennedy, ktorý vyučuje techniky renovácie prostredníctvom skupiny na facebooku a je spolumajiteľom spoločnosti Atomic Age Modern v meste Mesa v Arizone.
Odborná pomoc sa môže oplatiť aj v prípade, že ide o pamiatku. „Ak chcete čo najlepšiu prácu a naozaj to pre vás veľa znamená, potom by som si najal profesionála,“ spresnil Kennedy. Rovnako aj vtedy, ak ide o niečo vzácne od známeho dizajnéra – napríklad kreslo z preglejky Eames.

Typ a štýl dreva tiež určuje, nakoľko je projekt vhodný pre začiatočníkov. Kennedy povedal, že na kusoch z amerického orecha sa pracuje ľahko, zatiaľ čo dánske teakové drevo je chúlostivejšie, takže budete musieť byť mimoriadne opatrní, aby ste neprebrúsili dyhu. Podľa Duffyovej je farbenie javora „nočná mora“ – čo bolo pre mňa pokynom odovzdať javorové jedálenské stoličky odborníkovi.
Ak sa púšťate do svojho prvého projektu, budete sa chcieť vyhnúť aj kúskom s množstvom malých rohov. Hoci sa môže zdať, že vreteno stoličky je menej náročné ako skriňa, veľké rovné plochy skrine sa budú ošetrovať ľahšie ako zákutia stoličky.
Čiastočná renovácia nábytku
Vodoznakov, teda škvŕn na dreve spôsobených pohármi, sa zbavíte jednoducho vyleštením dreva s pomocou prípravku. Tu Gendron ako rýchle riešenie odporúča aerosólový sprej, ktorý nazýva ho „priemyselným tajomstvom, ktoré musí poznať každý, kto vlastní drevený nábytok“.
Preneste výrobok do dobre vetraného priestoru, napríklad do garáže, a naneste niekoľko ľahkých vrstiev spreja, aby ste odstránili biele stopy vlhkosti – nie je potrebná žiadna ďalšia povrchová úprava. Hoci existuje mnoho trikov a háčikov, ako sa postarať o tieto vodné krúžky, Kennedy radí vyhnúť sa „domácim prostriedkom“.
Unavený povrch zase môžete oživiť. Ak máte kúsok s vizuálne nepríťažlivou povrchovou úpravou (predstavte si napríklad matné sfarbenie a drobné odreniny či škrabance), možno nebudete potrebovať úplnú renováciu.
Namiesto toho vyskúšajte metódu „ošúchaj a nastriekaj“ – zľahka drevo prebrúste vysokozrnitým brúsnym papierom a potom nastriekajte vrstvu profesionálneho laku. Nezabudnite vždy pracovať v dobre vetranom priestore. „Preskúmajte, ako to vyzerá,“ povedala Duffy. „Ak to bude vyzerať čistejšie, je úplne prijateľné s tým prestať.“
Kompletná renovácia nábytku
Ak vidíte holé drevo alebo má váš kus hlboké škrabance, veľa vodoznakov alebo atramentových stôp, budete potrebovať úplnú renováciu. Musíte odstrániť, obrúsiť a prípadne upraviť farbu pomocou moridla, lazúry, tonera alebo kombinácie všetkých troch. Následne to môžete dokončíť niekoľkými vrstvami laku.
Keďže prípravky na odstraňovanie náterov aj povrchové úpravy sú drsné, budete na svoj projekt potrebovať dobre vetraný priestor – nielen miestnosť s otvorenými oknami, vysvetlila Duffy. „Keď hovorím dobre vetraný, myslím tým naozaj dobre vetraný, napríklad s výkonným ventilátorom,“ povedala. „A stále potrebujete respirátorovú masku 3M s kazetami P100.“
Ideálna je garáž, ale môže fungovať aj krytá veranda alebo vysúvací stan. Aj tento priestor budete na nejaký čas potrebovať – Kennedy odhaduje, že štandardná komoda zaberie začiatočníkovi asi 20 hodín.
Na odstránenie starej povrchovej úpravy Duffy odporúča produkt s názvom Stripwell QCS. Po tom, čo necháte odstraňovač vykonať svoju prácu, použite tmel na zoškrabanie zvyškov. Odporúča sa použiť plastovú verziu namiesto kovovej, aby sa predišlo poškodeniu dyhy.
Po odstránení povrchovej úpravy postupujte podľa pokynov výrobku na čistenie odstraňovača z dreva a pred brúsením ho nechajte úplne vyschnúť. Kennedy aj Duffy odporúčajú investovať do náhodnej orbitálnej brúsky, nástroja určeného na mimoriadne hladké brúsenie, ktorý stojí menej ako sto dolárov. Jednou z najčastejších chýb, ktorých sa začiatočníci dopúšťajú, je brúsenie cez dyhu, preto podľa profesionálov postupujte pomaly.
Teraz na svoj kus nanesiete novú povrchovú úpravu. Ľudia často predpokladajú, že všetok nábytok z polovice storočia bol dokončený teakovým olejom, povedal Kennedy, ale väčšina bola dokončená striekaným, tónovaným lakom.

Preto pravdepodobne nebudete chcieť použiť teakový alebo dánsky olej. „Je to ako dať olivový olej na povrch auta,“ vysvetlila Duffy a dodala, že ak nábytok obrúsite a potom naň nanesiete teakový olej, v skutočnosti nevytvoríte dostatočne odolný povrch na jeho každodenné používanie.
Keď chcete dosiahnuť určitú farbu s novou povrchovou úpravou, cvičte najprv na náhradnom kuse dreva.
Duffy povedala, že pri nanášaní povrchovej úpravy „musíte vytvoriť päť alebo šesť vrstiev, aby ste vytvorili skutočne krásny povrch, ktorý je dostatočne pevný na každodenné používanie a zachová nábytok na ďalších 50 alebo 60 rokov.“ Každú aplikáciu nechajte zaschnúť podľa pokynov na obale; medzi jednotlivými vrstvami je potrebné povrch zľahka obrúsiť vysokozrnitým brúsnym papierom.
Kedy sa s renováciou nenamáhať?
Ak je váš kus natretý, možno sa vám neoplatí trápiť sa. Odstraňovanie farby je zdĺhavé a časovo náročné, najmä pre začiatočníka. Dokonca aj Kennedy hovorí, že už nebude renovovať lakovaný kus, ak nejde o mimoriadne horúci predajný artikel. Ak zvažujete, že sa o to pokúsite, radí, aby ste si položili otázku: „Čo je pod náterom? Namaľovali ho, aby niečo skryli?“ Môže sa stať, že vynaložíte hodiny práce len na to, aby ste zistili poškodenie.
Na druhej strane, ak sa chystáte natrieť kus z polovice storočia sami, odborníci vám odporúčajú, aby ste si to ešte raz rozmysleli. „Tento trend nenapraviteľne zničil mnoho kvalitných kusov nábytku,“ povedal Duffy, ktorý zdôrazňuje, že väčšina predmetov, o ktorých si ľudia myslia, že sú „neopraviteľné“ a musia sa natrieť, sa v skutočnosti dá úspešne zrenovovať.
Autor: Laura Fenton