Je to miesto, ktoré prepája obytnú plochu so záhradou. Pevná, drevená paluba na ktorú môžete vyjsť aj v papučiach. K lenivým víkendovým raňajkám, ku grilu alebo aj len tak s nápojom v ruke pre pôžitok z kvetov a sviežeho povetria.
Naše podnebie je však príliš kruté k drevu, ktoré je najdostupnejším pre jej stavbu. Kým si spravíte radosť novou terasou z bieleho smreku, vylaďte svoje plány tak, aby ste sa vyhli sklamaniu. Naoko jednoduchý projekt môže byť oveľa nákladnejší, ako by ste čakali.
Inak nevydrží dlho.
Na slnku a bez stromov
Je viac ako isté, že sa bosými nohami popálite na rozhorúčených doskách terasy. A príjemným pocitom nepridajú ani spaľujúce lúče slnka, ktoré na vrchole tropického leta dokážu premeniť každý slnečný kút na neznesiteľné miesto.

Je to však veľký dôvod, aby ste si pre terasu vybrali práve takéto miesto. Iba slnko dokáže po celý rok zaistiť, aby bolo drevo čo najsuchšie. Vytiahne z neho nočný opar, rosu, dážď, ale aj sneh a ľad. Obrovským množstvom energie bude tento prírodný materiál udržiavať vo fit kondícii.
Nepriateľom drevenej terasy sú aj stromy. Nielen pre ich tieň. Nasycujú drevo živinami a spórami rias, ktoré prichádzajú s lístím a kvapkajúcou vodou. Pod stromom sa za jediný rok zazelená aj nová plechová strecha.
Na terase sa to prejaví ešte rýchlejšie.
Kde vziať tieň a príjemnú klímu? Rozviňte slnečnú plachtu. Nadstavte nad terasou správne navrhnutú pergolu. Rozhýbte stojaci vzduch ventilátorom. A nezabudnite vylepšiť klímu okolitou výsadbou.
Z najlepšieho možného dreva
Na terase z domáceho smrekového dreva môžete nájsť už po troch rokoch miesta, ktoré sú postihnuté mäkkou hnilobou. Táto riedka, nie príliš odolná drevina nie je dostatočne húževnatá na to, aby vo vodorovnej polohe ustála naše klimatické podmienky. Opravy sú komplikované, drahé a nie vždy dávajú zmysel.
Oveľa prezieravejšie je, ak sa rozhodnete pre trvácnejšiu drevinu. Z tých najlacnejších pre borovicu alebo červený smrek, radšej však dub, agát, tepelne upravený jaseň alebo tropické dreviny.
Nejde o prestíž a vzhľad. Ale o odolnosť a trvácnosť. Terasa je zvyčajne investíciou, nie stavbou na dve či tri sezóny.
Možno vás popri dreve upútali cenou kompozitné materiály, ktoré miešajú drevenú hmotu s plastom. Tiež starnú, zarastajú lišajníkom a po krehnutí sa aj lámu. O ich životnosti vám veľa napovie prierez. Ak je plný vzduchových komôr s tenkými priečkami, neočakávajte veľa.

Na nízkych nohách
Je veľa spôsobov, ktorými môžete pripraviť podklad pod terasu.