Slovenský kosecký spolok (SKoS) je občianske združenie spájajúce nadšencov ručného kosenia z celého Slovenska – deti, ženy a mužov v každom veku.
Najmladším členom je deväťročný Hugo z obce Cabaj-Čápor a najstarším je 90-ročný Štefan z Novej Bane, ktorého umenie a výdrž ste mohli obdivovať napríklad na minuloročnej Ostrogrúnskej ostrej kose.
Slovenský kosecký spolok vznikol pred 14 rokmi s cieľom udržiavania tradície ručného kosenia. K jeho prioritám patrí ochrana a rozvoj prírodného, historického a kultúrneho dedičstva, ochrana životného prostredia, zvýšenie environmentálneho povedomia a myslenia verejnosti, ako aj o zachovávanie tradičného a ekologického obhospodarovania.
Inými slovami, popri zachovaní tradície ručného kosenia ide aj o ochranu a záchranu horských a podhorských mokradí, lúk a pasienkov. Tieto územia sú často nesmierne cenné.
V prípade Kopaneckých lúk, ktorým botanici z národného parku Slovenský raj venujú osobitnú pozornosť, ide o druhovo najbohatšie lúky na svete. Spolok organizuje aj súťaže Slovenskej koseckej ligy v ručnom kosení trávy.
Tento článok nájdete v aprílovom čísle magazínu denníka SME Doma v záhrade.

Od mája do augusta
Kosecká sezóna trvá od jari do jesene, pretože na celé územie neplatí len jeden vhodný termín. Začína sa spravidla od západných – teplejších oblastí, kde sa dá tráva kosiť niekedy už v máji, a pokračuje sa na východ až po vysokohorské lúky.
Sedlo Príslop v Nolčove sa kosí na prelome júna a júla, v auguste sa kosia Kopanecké lúky.
Nadšenci ručného kosenia organizujú tieto podujatia v spolupráci so starostami obcí, s ochranármi a strážcami prírody národného parku, so skanzenom, s poľnohospodárskym múzeom, ako aj s miestnymi gazdami.

Príďte aj vy
Uvažujete nad tým, že by ste sa zapojili do niektorého z podujatí pripravovaných na tento rok? V najbližšom – májovom čísle uverejníme podrobný Kalendár koseckých podujatí na rok 2023.
Podľa charakteru môžu byť kosecké akcie súťažné a nesúťažné.