Miriam Húšťavová je záhradná a krajinná architektka. Pochodila kus sveta, načerpala skúsenosti a inšpirácie a momentálne zo svojho sídla v Banskej Štiavnici chodieva skrášľovať priestory a záhrady po Slovensku.
Vytvárate krásne kvetinové záhrady. Musí mať také niečo človek v sebe, alebo sa to všetko dá naučiť z kníh?
Pre mňa to najskôr bolo o pozorovaní prírody okolo. Spoločenstiev rastlín, ktoré vytvára samotná príroda, a následne vytváraní poloprírodných kombinácií rastlín.
Samozrejme, bez základných znalostí rastlín sa to nedá. Najviac mi v tomto smere dala skvelá profesorka Dagmar Hillová z Fakulty záhradnej a krajinnej architektúry v Nitre.

Čo je charakteristické pre vaše návrhy?
Keď navrhujeme v našom ateliéri jednotlivé záhony, premýšľame v horizonte celého roka a kontexte celej záhrady a radi tvoríme trvalkové výsadby vysádzané v spoločenstvách.
Samozrejme, na pochopenie týchto spoločenstiev sú potrebné základné znalosti o trvalkách a ich rozdelenie do oblastí, kde rastú prirodzene. A tiež pochopenie princípu celoročnosti a ich vzájomných vzťahov, keď jedna trvalka podporuje druhú. Každá záhrada by vám mala poskytnúť aj momenty prekvapenia, nadšenia a radosti.

Dajú sa robiť takéto výsadby kdekoľvek?
Výsadby sa menia od charakteru územia a jeho využitia človekom. Iné druhy rastlín navrhujem v rodinnej záhrade, iné v rámci areálu firmy a iné v prípade revitalizácie územia starej fabriky (tzv. brownfield).
Všetko záleží od nasledujúcej údržby a miery času, aký sme schopní výsadbám venovať. Výsadby navrhnuté v spoločenstve nevyžadujú veľkú mieru údržby, pretože ich tvoríme ako jeden celok a keď jedna rastlina odkvitá, ďalšia ju nahradí.