Už to vidíme všetci. Vlaha uniká preč z krajiny namiesto toho, aby dopĺňala zásoby pitnej vody. Škoda sa deje dvakrát: voda v lete spôsobuje ničivé povodne na jednom mieste a na inom vyvoláva mučivé suchá. Prečo a kde sa stala chyba?
Vyzerá to, ako keby sa nejaké ešte donedávna dobre a samovoľne riadené vodné systémy zbláznili. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate, čo presne sa deje a aké sú naše možnosti.
Problém extrémnych prívalov vôd a extrémneho sucha, ktorý sa z roka na rok stupňuje, nie je čierno-biely a už vôbec nie jednoduchý. Cieľom tohto článku nie je utopiť sa v jeho komplexnosti, ale poukázať na jeden z príkladov, ako sa dá vyriešiť.
Štefan Vaľo je človek, ktorý ako niekdajší staviteľ lesných ciest a ťažiar guľatiny rokmi pochopil, čo spoluspôsobil, a už dlhé roky účinne koná nápravu. Skrátka, je veľmi dobre oboznámený s tým, čo sa deje.
Nie je pôda ako pôda
Jeden m3 pôdy je schopný zadržať 200 - 500 litrov vody. V jednej takej kocke pôdy môže byť takmer polovica vody. Ako taká kocka pôdy spolovice nasiaknutá vodou môže vyzerať?

Naskočila vám predstava klzkej blatistej a ťažkopádnej nevábnej hmoty? Alebo kyprá, priam voňavá zemina, čo po stisku v dlani roní vodu? Áno, práve vnútorná štruktúra pôdy vytvára predpoklad na taký závratný rozdiel vo výslednom obraze.

Ako dlho voda putuje
Prirodzene, kvalitná úrodná pôda plná zdravého mikrobiálneho života je kyprá (opakom je pôda zhutnená). Pozrime sa mikroskopom, ako vyzerá jej prevzdušnenie.
Otvorí sa pred nami hustá priestorová sieť mikrokanálikov, tzv. pôdnych pórov prepájajúcich sťaby mikrohrnčeky vody. Dá sa prirovnať k cievnemu systému v našom tele, kde každá bunka má svoj miniatúrny prítok a odtok živín a odpadových látok ústiaci do cievneho riečišťa.