Je to prírodný dizajn, ktorý neruší pokojnú architektúru záhrady. Zameriate chodníčky, do výkopov so štrkovým násypom naukladáte polienka a keď ich zasypete pieskom, môžete si na niekoľko rokov užívať ich službu a atraktívny vzhľad.
Ako sa pustiť do diela, aby ste sa z neho tešili čo najdlhšie? Ak sa už dlhšie pripravujete na túto výzvu, mali by ste vedieť že úspech sa ukrýva v remeselných detailoch. Príroda striehne na každú príležitosť, aby si drevo vzala späť.
Klátiky musia preschnúť
Borovica či smrekovec intenzívne presiaknuté živicou, alebo dub, agát, čremcha, jedlý gaštan, orech či jabloň s hustými letokruhmi. Všetky majú čosi spoločné – na nejaký čas dokážu vzdorovať vlhkosti a neustálemu kontaktu so zemou. Ak si ich zaobstaráte v surovom stave a dáte im päť či šesť mesiacov času na vyzretie pod strechou, po odkôrnení budú pripravené na použitie.
Vyhnite sa chemickému ošetreniu, ktoré by mohlo unikať do pôdy a vašich výpestkov. Veľkú pomoc nehľadajte ani v napúšťaní voskami, vysychavými olejmi či ponáraním spodnej časti do smoly. Drevo si musí zachovať svoje schopnosti vysporiadať sa s vodou.

Áno, za dobrú cenu možno kúpite aj vyradené železničné podvaly. Ak chcete polienkami dláždiť príjazdovú cestu či parkovisko, budú dobrou voľbou. Obzvlášť v tieni, ktorý utají ich charakteristickú vôňu železnice.
Nepodceňte prípravu
Odkôrňovanie, skracovanie, triedenie a chystanie polienok vám možno zaberie viac času ako by ste čakali. Každé z nich by malo byť aspoň 15 až 20 centimetrov dlhé, aby ste ho pre trvalé zaťaženie dokázali pevne ukotviť v zemi.

Na priemere priveľmi nezáleží. Môžete sa spoľahnúť na klátiky z výmladkového pestovania s priemerom 10 až 15 centimetrov, ale aj na riadne koláče ihličnanov s priemerom cez 40 centimetrov. Nezabudnite ani na okraje, ktoré budú lemovať chodník.