Drobnochovateľstvo nie je len gazdovskou disciplínou, ktorá si kladie za cieľ naplniť špajzu dobrotami do hrnca a na pekáč. Je koníčkom, pri ktorom máte radosť z každého drobného pokroku, dochovaného potomstva či nečakaného zvratu. Tešíte sa zo života, ktorý prekvitá pod vašimi rukami.
Váhate pri výbere plemien? Pripravili sme pre vás niekoľko inšpirácií pre posmelenie.
Pekinská kačica
Sotva by ste našli vďačnejšie kačice do chovu ako pekinské. Vybudujte im skromné kryté zázemie, pridajte malú nádrž s vodou a sprístupnite výbeh, aby ste sa mohli tešiť ich výdatným prírastkom a znáške vajíčok. Budete obdivovať ich opatrný a jemný pohyb v priestore, kde nenarobia zbytočnú škodu.
Hoci ide o mäsové plemeno, dorastajúce pri výkrmovom chove do jatočnej hmotnosti 3 až 4 kilogramov, pri trvalom odchove môžete počítať aj s početnou znáškou vajíčok. Do roka ich od dospelej kačky môžete napočítať až 170, pričom každé z nich vyváži dve vajíčka slepačie.

Prirodzené odchovy na hniezde sú skôr zriedkavosťou ako pravidlom. Pre svoju bojazlivú povahu často zoskakujú z hniezd, šikovnejšie je spoľahnúť sa na umelú liaheň. Výchova káčat z umelého liahnutia je však nenáročná. A to aj vo väčších kŕdľoch.
Nemecký obrovitý strakáč
Toto impozantné plemeno králikov je v domácom chove skutočným obrom s mimoriadnou úžitkovosťou. Pri svojej mohutnosti dorastá do hmotnosti cez 6 kilogramov a na prvé stretnutie upúta svojou atraktívnou kresbou, mohutnou stavbou tela a pokojným temperamentom.