Mŕtve elektrické zásuvky a snehu až po nosné dierky. Sotva by ste pred uľahnutím do postele na chalupe tušili, že sa zobudíte do takéhoto rána. Na horách, odrezaní od doliny ktorá vás spája s okolitým svetom.
Čo všetko by ste mali mať pripravené na dosah ruky, aby vám nasledujúce chvíle čakania ubehli v príjemnej, pohodovej atmosfére? Možno sú to konečne dni na zotavenie duše, ktoré ste už tak veľmi potrebovali. Bez plánovania, bez výhovoriek, v pravý čas.
Petrolej, lampa, varič
Nie na každej piecke s plápolajúcim ohniskom dokážete variť. A ak zlyhá elektrická sieť, ani elektrický sporák nebude fungovať. Najlepšou zálohou je petrolejový varič, ktorý vám na jeden liter paliva poskytne šesť až sedem hodín slušného výkonu.
Je spoľahlivý, s oveľa väčšou výhrevnosťou akú môžete očakávať od liehových varičov. Vďaka tomu, že nemá žiadne pohyblivé časti a spolieha sa iba na knôt, nepokazí sa - na rozdiel od benzínových - ani pri dlhodobom nepoužívaní.
Podobné je to s petrolejkou. Tá s 12-milimetrovým knôtom nespotrebuje viac ako desať mililitrov paliva na hodinu svietenia. Zimné večery sú dlhé, ranné svitanie prichádza neskoro. Ak chcete čas v tmavej časti dňa naozaj využiť, petrolejka je záchranou. Na rozdiel do sviečok sa vám do nej určite nepustia myši.

Obilniny
Čo majú spoločné pohánka, bulgur, pšeno, jačmenné krúpy, ryža a ovsené vločky? Predmočíte ich, chvíľu povaríte a máte sýty základ na akékoľvek jedlo – sladké i slané. Ovsená kaša na raňajky, pohánkové rizoto na obed, ryžový nákyp na večeru. Stále takmer to isté varenie, vždy však s výrazne odlišnou chuťou.

Nemusíte sa báť toho, že by zostarli. Svoju čerstvosť si zachovajú dlhšie ako múka či cestoviny, pretože sú najmenej spracované a najväčšmi sa blížia ku svojej prírodnej podobe. Nežiadajú od vás náročnú prípravu, uvaria sa aj v malých varných nádobách s minimom spotrebovaného paliva. Nezašpiníte riad, nenarobíte neporiadok.