Pre väčšinu ľudí sú muchy symbolom otravnosti a jedným z hlavných dôvodov existencie sieťok na oknách. V skutočnosti je otravných druhov len hŕstka. Drvivá väčšina z vyše 120-tisíc druhov dvojkrídlovcov si ľudí nevšíma a podstatná časť z nich je dokonca užitočná.
Napríklad bzučivky a trúdovky sa využívajú aj komerčne na opeľovanie cibuľovín a mrkvovitých rastlín za účelom produkcie semien.
Muchy a ďalšie dvojkrídlovce sú dominantné opeľovače v severských oblastiach a vysoko v horách – často dokonca jediné dostupné. Sú však aj dôležitými opeľovačmi niektorých významných tropických plodín.
Drobučké dvojkrídlovce z príbuzenstva komárov – pakomáriky (Ceratopogonidae) a byľomorky (Cecidomyidae) sú hlavné opeľovače kakaovníka. Samičky sú obyčajne hematofágne, ale niektoré druhy uprednostňujú ako zdroj „krvi“ iné druhy hmyzu, čo je aj prípad rodu Forcipomyia, ktorý opeľuje kvety kakaovníka.
Jeho kvety sú veľmi drobné, zvesené nadol a nemajú takmer žiaden nektár. Kakaovník prirodzene rastie ako nízky strom v tieni tropického pralesa, kde je málo svetla aj včiel.
Kakaovník preto siahol po opeľovačoch, ktoré boli po ruke: po pakomárikoch, ktorých larvy sa vyvíjajú vo vlhkej pôde pralesa. Každý čokotarián sveta by mal mať na stene podobizeň týchto prehliadaných opeľovačov.

Na mrkve aj na jarabinách
Muchy sú dominantným opeľovačom manga a mrkvovitých rastlín, podieľajú sa aj na opeľovaní avokáda, jarabín, repky, hrušiek, pohánky, slnečnice a cibuľovín. V skleníkoch sa niektoré muchy, napr. bzučivky a trúdovky, využívajú komerčne na opeľovanie cibuľovín a mrkvovitých rastlín za účelom produkcie semien.
Z mrkvy a petržlenu síce jeme koreň, ale pestujeme ich, samozrejme, zo semienok. Tieto rastliny majú zároveň drobné plytké kvety a poskytujú iba málo nektáru, takže pre čmele a včely nie sú také atraktívne. Muchy sú typicky menej efektívne ako včely.

Ak však hovoríme o účinnosti opeľovačov – to je trochu iná pesnička. Pri účinnosti nás zaujíma okrem efektivity aj početnosť. Práve „obyčajné“ (nekrofágne a saprofágne) muchy patria v dnešnej krajine k najpočetnejším druhom hmyzu.