Keď sa povie príroda v okolí Bratislavy, mnoho ľudí si v prvom momente predstaví šíru rovinu s nekonečnými poliami. V skutočnosti sa však naša metropola má čím pýšiť – vnútrozemská delta Dunaja, niva Moravy, unikátny Jurský Šúr alebo horúce južné svahy Devínskej Kobyly s množstvom druhov vzácnej flóry.
Hodnotné sú aj listnaté lesy Malých Karpát, ktoré prednedávnom získali, respektíve čoskoro získajú status prírodných rezervácií. Pritom neobmedzujú návštevníkov, ktorí sem prichádzajú za oddychom z rušných ulíc mesta.
O zelenej tvári Bratislavy asi najlepšie vypovedá rebríček Green Cities 2018, podľa ktorého je tretím najzelenším veľkomestom krajín OECD. Na jedného obyvateľa tu pripadá 333 m2 zelene a prírodných plôch, ktoré celkovo tvoria až 41 % rozlohy katastra.
Ak sa vám to zdá pri pohľade na zabetónované ulice akosi veľa, vedzte, že veľkú časť týchto plôch predstavuje najmä Bratislavský lesopark a masív Devínskej Kobyly.
Tieto dve územia sú obľúbeným miestom Bratislavčanov a Bratislavčaniek, kam tisíce z nich denne prichádzajú za najrozmanitejšími formami rekreácie. Či už ide o vychádzky s deťmi, beh, turistiku, cyklistiku alebo opekačku s priateľmi, v malokarpatských lesoch si dokáže priestor na to svoje nájsť každý.
Náučný chodník inak
Podobne ako netopiere Vydrice, aj xerotermy Devínskej Kobyly je možné od tohto roka spoznávať aj v netradičnej forme. V tomto prípade ide o virtuálny náučný chodník Ostrov slnka v mori času, ktorý sa dá prejsť prostredníctvom mobilnej aplikácie Lesmír z dielne ekológa Erika Baláža.
Koniec výrubov
Tunajšie lesy, tvorené prevažne pôvodnými listnáčmi, však boli donedávna súčasťou bežného lesného hospodárenia, čo vytváralo časté konflikty medzi hospodárskymi a rekreačnými záujmami.
Návštevníci sa sťažovali na rozbité lesné cesty a necitlivé výruby, čo v priebehu rokov viedlo k mnohým iniciatívam na zlepšenie ochrany bratislavskej prírody.
Reálna zmena prišla až s novým vedením mesta aj štátu, vďaka čomu v Bratislave vznikol lesopark s jasnou zonáciou a dnes už aj s novou prírodnou rezerváciou Vydrica. Čoskoro tiež navyše v hlavnom meste pribudne výrazne rozšírená rezervácia Devínska Kobyla.

483 hektárov chránených lesov
Prvé pokusy vyhlásiť okolie potoka Vydrica za prírodnú rezerváciu vyšli z dielne ochranárskych združení VLK a Bratislavské regionálne ochranárske združenie už v roku 2004.