Semenami, odborne povedané generatívne, sa v domácej záhrade množí väčšina našich bežných druhov zelenín (hrach, paradajka, kapusta, červená repa, šalát, pór), ale aj najrôznejšie bylinky (medovka, šalvia, nechtík, slez, šanta), kvety a pod. Okrem toho, samozrejme, aj strukoviny (fazuľa, bôb, lupina), olejniny (mak, slnečnica) a ďalšie.
Prenesením peľu zo samčích častí kvetu na bliznu, teda na samičiu časť kvetu, dochádza pri rastlinách k oplodneniu, rastu a vytvoreniu semena.
To je základom nového rastlinného jedinca a pokračovania druhu či odrody. Hovoríme o rozmnožovaní rastlín pohlavnou cestou.
Hmyzosnubné
Peľ môže prenášať hmyz, teda opeľovače, takéto rastliny označujeme ako hmyzosnubné. Na opeľovaní sa podieľajú rôzne druhy hmyzu. Sú to napríklad čmeliaky, včely, rôzne včely samotárky, pestrenky, muchy, motýle, chrobáky a ďalší hmyzí pomocníci.

Medzi hmyzosnubné rastliny patria z bežne pestovaných druhov napríklad mrkva, paštrnák, tekvica, cibuľa, kvaka a ďalšie.
Spolupráca rastliny a hmyzu je, zjednodušene povedané, obojstranne prospešná. Rastliny poskytnú hmyzu v kvetoch svoj nektár a peľ. Hmyz im naopak svojou prácou, prenášaním peľu, zaistí dobré opelenie a vznik nových semien.

Teda pokračovanie života rastlín a nám domácim semenárom vlastné osivo na siatie v ďalších rokoch a udržiavanie starých odrôd. Domácim osivárením zároveň podporujeme bohatú ponuku potravy pre bežné aj menej bežné druhy hmyzu a celkovú ekologickú rozmanitosť.