Počas tohoročnej Oberačky po Sebechlebsky sme navštívili aj 145-ročnú pivnicu, v ktorej skladuje časť svojej úrody jabĺk pán Jozef Fidluš. Pivnica bola ručne vysekaná v tufe a mikroklíma v nej je vhodná azda aj na liečebné účely. Na otázku „Akú tu máte teplotu?“ odpovedá pán Fidluš: „Pozrite sa na teplomer.“ Teplomer je orosený a hodnoty na ňom ukazujú tri stupne Celzia. Pri vysokej vzdušnej vlhkosti tu skladuje jabĺčka v prepravkách, bez zvláštneho uloženia jednotlivých plodov. Ibaže - sú ešte z minuloročnej úrody. Nejavia žiadne známky vädnutia. Sú čerstvé, akoby ich pán Fidluš práve obral. Neraz už takto preskladoval jabĺčka cez dvoje Vianoc.
Spracovanie a recepty
Súbežne s kontrolou uskladnených plodov prebieha ich spracovanie na krížalky, výživy, čatní a, samozrejme, koláče. V novembrovom čísle nájdete rozličné jablčné a dulové recepty. Nechýba medzi nimi ani voňavý nealko jablčný punč, dulový koňak či dulové želé.

Dni jabĺk
Ak obľubujete komunitné aktivity, množstvo inšpirácií nájdete v reportáži z Dňa jabĺk v Piešťanoch, kde si priaznivci tohto obľúbeného ovocia urobili vlastný sviatok jabĺk so všetkým, čo k tomu patrí. Nechýbala ani pomologická výstava spojená s určovaním prinesených vzoriek.

Že takéto pekné jesenné podujatie dokážu pripraviť aj deti, dokladá výzva zo Zaježovej, kde si žiaci z malotriedky usporiadali plodobranie a rozposlali výzvu na podobné aktivity ostatným slovenským školám.
V novembrovom Doma v záhrade si ďalej prečítate:
Portrét: Tá, ktorá tancuje s ovečkami
Ovocinárstvo: Strom sadíme počas jeho života len raz
Višne môžeme množiť aj odkopkami
Drobná fauna: Osíky nemusia mať otca, zato dedka mať môžu
Reportáž: Hlavné mesto záhradiek leží len 40 kilometrov od Viedne
Tá, ktorá tancuje s ovečkami
Veľmi inšpiratívne stretnutie sa uskutočnilo minulý mesiac v Prenčove na farme u Balkovcov. Anna a Ján Balkovci prevádzkujú svoj chov na rozlohe 47 hektárov. Tradičné ovčiarstvo a Slovensko – to boli donedávna dva nerozlučné pojmy. A predsa sa v posledných desaťročiach naša cenná vlna vyhadzovala. Jej spracovanie prechádzalo dlhodobým útlmom a my sme kupovali pletené výrobky z Nového Zélandu či Portugalska. Zmeniť sa to rozhodlo niekoľko žien, ktoré v roku 2018 založili občianske združenie Naša vlna. Ich ambíciou je resuscitácia tradície spracovania ovčej vlny u nás od striže po hotový výrobok a reštartovanie všetkých procesov, ktoré sú pre spracovanie vlny kľúčové. Aj vďaka nim je vlna opäť sexi a tá naša nachádza znova uplatnenie v podobe krásnych výrobkov s originálnym dizajnom a vysokým podielom ručnej práce. Všetko sa však začína strihaním. Do jeho tajov nás zasvätila profesionálna strihačka Michaela Hyklová. Tá, ktorá tancuje s ovečkami.
Strom sadíme počas jeho života len raz
Pri prechádzke predajňami s ovocnými výpestkami si musíme dávať veľký pozor, aby sme nekúpili všetko, čo vidíme. Počet kúpených výpestkov zúžime na minimum, pretože vieme, že ak stromčeky dorastú, budú potrebovať oveľa viac životného priestoru ako pri výsadbe. Zväčša sa nám však miesto podarí nájsť – a to aj v menších záhradkách. Na výsadbe si potom dáme záležať. Strom sadíme počas jeho života iba raz. Aké sú hlavné zásady, pri dodržaní ktorých bude výsadba úspešná a strom bude rodiť chutné ovocie po mnoho sezón?

Višne môžeme množiť aj odkopkami
Višňa je významný ovocný druh. Darí sa jej na všetkých typoch pôd, dokonca aj vo vyšších nadmorských výškach alebo tam, kde pre skelet v zemi nemôžeme pestovať iné ovocné druhy.
Vegetatívne rozmnožovanie odkopkami je rozšírenejšie skôr pri malinách, černiciach, rakytníku rešetliakovitom. No málokto si už dnes spomenie, že túto metódu uplatniť aj pri niektorých višniach a slivkovinách.
Osíky nemusia mať otca, zato dedka mať môžu
Spoločensky žijúci hmyz patrí k najúspešnejším formám mnohobunkového života: spomeňme na mravce, termity, niektoré včely a, prirodzene, aj osy. Signálom obrovského úspechu ôs je množstvo „plagiátorov“ osieho dizajnu - nie je žiadna iná skupina hmyzu, ktorá by bola tak často napodobovaná. Nie všetky osy však žijú vo veľkých rodinách, vlastne väčšina ôs žije vcelku skromne ako slobodné matky samoživiteľky a niektoré iné v malých a dynamických hniezdach, ako napríklad osíky.
Hlavné mesto záhradiek leží len 40 kilometrov od Viedne
Hovorí sa, že v jednoduchosti je krása. Avšak dôkazom, že krása vynikne aj v hýrivej pestrosti, je zbierka 70 záhradiek v areáli Die Garten Tulln v Rakúsku. Tento unikátny areál sa nachádza v mestečku, ktoré má iba nejakých 15 000 obyvateľov. Tulln leží len 40 km od Viedne proti prúdu Dunaja. V septembri ho navštívila naša výprava. Na vlastné oči sme sa presvedčili, že aj malé provinčné mestečko môže byť ohromnou metropolou záhradných nápadov.

Novembrové Doma v záhrade kúpite v stánku len za 1,20 eura.