Osy sú neprávom nedocenené tvory. Všimnite si výrazné paralely medzi včelstvami a spoločensky žijúcimi osami - obe žijú vo vysoko organizovaných a početných spoločenstvách s kráľovnou a robotnicami, majú vyvinutú starostlivosť o potomstvo, sú schopné položiť svoj život v mene vyššieho celku a budujú šesťhranné plásty. Sú úspešné, dizajnérsky nápadité a vedú fascinujúci spôsob života.
Ôs je na svete asi päťtisíc druhov a len na Slovensku ich poznáme asi 100 druhov. Zásluhou dvoch druhov „kofolových“ ôs majú osy všeobecne zlú povesť, skutočnosť je, prirodzene, farbistejšia. Najznámejšie sú nepochybne spoločensky žijúce osy, medzi ktoré počítame aj sršne.
Vedeli ste, že
Existuje špecializovaná skupina ôs, ktorá si robí zásoby nektáru a peľu ako včely.
Žijú vo vysoko organizovaných spoločenstvách, ktoré tvorí kráľovná – plodná samička a jej neplodné dcéry – robotnice. Osie society sú teda rodiny, podobne ako včelstvá. Osy si hniezdo budujú z papierovitej hmoty a na konci vegetačnej sezóny zaniká, zimu prečkajú len oplodnené kráľovné v rôznych úkrytoch.
Na jar si samička vyhliadne vhodnú dutinu a sama vychová prvú generáciu robotníc. Keďže veľkosť osej rodiny sa postupne zväčšuje a vrchol dosahuje koncom leta, v lete sa pravidelne objavujú sťažnosti na „premnožené“ osy.
Prirodzene, početnosť ôs môže medziročne kolísať a niektoré roky ich je viac. Systematické údaje chýbajú a keďže osy sú v novinách premnožené každý rok, skutočnosť bude zrejme prozaickejšia: niektoré osy chodia pravidelne „na pivo“, čo ľudí obťažuje a tak hľadajú zdôvodnenie ich všeobecnej otravnosti.

Sršeň mandarínsky či žihadlovka obrovská
Najväčšiu pozornosť, prirodzene, vzbudzujú obry, medzi ktorými kraľuje sršeň mandarínsky, najväčší sršeň na svete. Jeho domovina je juhovýchodná Ázia, niekoľkokrát bol zaznamenaný v Severnej Amerike, ale v Európe sa dosiaľ nevyskytuje.

V južných oblastiach Európy a Slovenska však žije žihadlovka obrovská – vzdialený príbuzný ôs a zároveň najväčší európsky blanokrídlovec. Samička dosahuje v rozpätí úctyhodných šesť centimetrov a vďaka oranžovej hlave vzdialene pripomína sršňa mandarínskeho.
Na Slovensku to bol vždy vzácny druh, no v posledných rokoch sa stáva častejším a mnoho ľudí je zaskočených exotickým a impozantným zjavom žihadlovky obrovskej.