Ako to obvykle býva, máloktorý rok je pre pestovateľov optimálny. Niekedy zmrznú kvety, inokedy je výrazné sucho či plody poškodia krúpy. Tento rok sme sa v niektorých lokalitách stretli postupne so všetkým.
O to hodnotnejšie je, ak takáto nepriazeň počasia neodradí pestovateľov od ich tradičných a plánovaných aktivít. Tak sme sa v mohli v priestoroch Výskumného ústavu rastlinnej výroby v Piešťanoch aj tento rok po dvojročnej prestávke stretnúť pri výstave genetických zdrojov rastlín.
Pracovníci génovej banky pripravili prehliadku genetických zdrojov marhúľ, broskýň, liečivých rastlín a strukovín. Zhovárali sme sa s jej riaditeľom
Martinom Gálikom.
Čo bolo najväčším lákadlom tohtoročnej výstavy?
Návštevníci z radov odborníkov, študentov, záhradkárov a laickej verejnosti mohli vidieť a ochutnať plody 59 odrôd ovocia, z toho 57 marhúľ a dve odrody broskýň. Zo strukovín mali zastúpenie druhy ako cícer baraní, lupina, hrachor siaty, fazuľa obyčajná, šošovica jedlá, sója fazuľová.
Priamo vo výstavnej miestnosti sa mohli záujemcovia zoznámiť so 75 druhmi liečivých a aromatických rastlín. Tie si mohli pozrieť aj na pokusných políčkach, kde je vysadených 121 druhov.

Pri piešťanskej génovej banke sa nachádza genofondový sad ovocných drevín na ploche 1,8 hektára, ktorý bol k dispozícii návštevníkom počas výstavy. V tomto sade je vysadených 106 odrôd a genotypov marhúľ, 116 broskýň, 45 čerešní a 17 starých odrôd jabloní.