Kutavky majú so včelami spoločnú starostlivosť o potomstvo. Samička si nájde alebo vytvorí vhodnú dutinu, ktorú zásobí potravou a nakladie vajíčko. Ako potrava pre ich larvy slúži paralyzovaný hmyz, dospelé jedince sa popri love hmyzu často zastavujú na kvetoch, kde hľadajú nektár. Kutavky sú teda opeľovače podobne ako včely.
Veľké druhy kutaviek čeľade Sphecidae ľahko spoznáme podľa predĺženého štíhleho bruška na tenkej stopke. Z tejto čeľade relatívne nedávno pribudli na našom území hneď tri cudzokrajné druhy, z ktorých je asi najnápadnejšia kutavka americká (Sceliphron caementarium). Pochádza zo Severnej a Strednej Ameriky, no počas 2. svetovej vojny bola zistená na Madeire, v nasledujúcich desaťročiach osídlila Európu a na Slovensku bola zistená v r. 2008. Dnes sa zdá v teplých oblastiach bežná.
Spozorujeme ich pri mlákach
Je nápadne čierno-žltá s čiernou bruškovou stopkou a samičky môžeme pozorovať pri mlákach, kde si zhotovujú guľôčku z blata – stavebný materiál na hniezdo.

Hniezda si zakladajú na krytých miestach, napr. pod mostami, v stodolách, garážach alebo pod strechami obývaných domov a vyzerajú ako duté rúrky naskladané na seba. Hotové hniezdo je pomerne masívne, veľké takmer ako päsť.
Do komôrok kutavka navláči niekoľko paralyzovaných pavúkov, vykladie vajíčko a komôrku uzavrie.

To nie sú osy
Omnoho početnejšie sú však kutavky čeľade Crabronidae, ktoré sú veľkostne aj farebne veľmi rozmanité a na prvý pohľad často pripomínajú osy. Osy však majú na vnútornom okraji očí charakteristické vykrojenie, ktoré im dodáva nahnevaný výraz.