Čo môžete spraviť pre to, aby ste vyčarili príjemnú klímu v tesnom susedstve rozhorúčených chodníkov a slnkom spálených dvorov? Možno je to jednoduchšie, ako by ste si mysleli.
I vaša mikroklíma by sa rozpila v priestore, ak by ste svoj dvor a záhradu neoddelili od okolia. Niekde to už za vás vybavili predkovia. Ak bývate v dedine, kde je každý dvor obkolesený radovou zástavbou hospodárskych budov, viete, o čom je reč. Každý dvor je samostatnou bunkou.
Inde si budete musieť poradiť vlastnou bariérou. Nemusia to byť hneď vyškárované tehlové múry s dekoratívnymi oblúkmi a pôsobivými priechodmi. Oveľa lacnejšie to dosiahnete výsadbou živého plota. Potrvá približne šesť rokov, kým vypestujete nepreniknuteľnú mocnú stenu, ktorá zachytí vzduch a zastrie váš výhľad do okolia.
Prednosťou hrabu je, že odoláva suchu. Vyskúšať môžete i brest alebo buk - na intenzívny rez reagujú výmladkami a zahusťovaním. Pri živom plote z kríkov vás môže sklamať ich pomalý rast do výšky. Pri ihličnanoch po čase zamrzí, keď v tieni opŕchnu a odumrú ich spodné konáre. Čas ušetríte len kúpou predpestovaných segmentov živého plota.

Len v uzavretom dvore udržíte chladnejší vzduch starostlivo nastrojenej mikroklímy.
Vytvorte tieň
Slnečné plachty a slnečníky sú nanič. Potrebujete nad sebou poschodové koruny stromov, aby zastavili horúce lúče slnka. Nejde iba o tieň, ktorý vytvoria. Pri fotosyntéze spotrebujú časť slnečnej energie, vďaka čomu zoslabia jej pôsobenie na dvor a záhradu.

Sadnite k zošitu, načrtnite svoj životný priestor a vyberte miesta, na ktoré možno zasadiť mocnejšie dreviny. Myslite nielen na priestor, ktorý zaberú, ale aj na smer, ktorým budú vrhať tieň. K vám, ale i k vašim susedom.