Od júla do septembra nachádzame na vlhkých miestach neprehliadnuteľný konopáč, prezývaný kráľ lúk. Nechtík je nielen liečivý, ale je aj jedlý a v chránených záhradách pri miernych zimách vydrží niekoľko rokov. Koľko druhov slezu poznáte?
Nechtík - jedlý aj liečivý
Nechtík lekársky je bylinka, ktorú nájdeme v každej prírodnej či permakultúrnej záhrade, a nielen tam. Jeho pôvod nie je celkom známy, zrejme však pochádza z juhu Európy alebo bol vyšľachtený z juhoeurópskych druhov nechtíka.
U nás sa pestuje prevažne ako jednoročná rastlinka, ale v teplejších oblastiach prežije viac rokov. Kvitne od júna do mrazov na žlto a oranžovo. Mladé listy aj lupienky sú jedlé. Listy sú horké, podobne kvety môžu niektorých ľudí dráždiť, ale môžeme ich pridávať do šalátov i varených jedál. Najmä lupienky skvele spestria každé jedlo.
Nechtík je však najviac známy svojimi liečivými účinkami. Má vynikajúce hojivé a protizápalové vlastnosti, blahodarne pôsobí na pokožku, preto sa bežne využíva v kozmetike, a to nielen domácej, ale aj komerčnej. Bežne sa z neho pripravujú mastičky, je skvelý na rany, uštipnutia, popáleniny, vredy, akné.

No vhodný je aj na vnútorné použitie. Je antibakteriálny, protizápalový, močopudný, pomáha čistiť krv, odstraňovať toxíny z tela. Pomáha aj pri chrípke, prechladnutí, angíne, chorobách pečene, žalúdka, čriev, či pri slabej menštruácii.
Nechtík je účinný aj proti aftám, zapáleným či krvácajúcim ďasnám, boľavom hrdle. Liečivou drogou je nielen kvet, ale aj list či celá kvitnúca vňať.