V lete sú lúky a lesy plné liečivých bylín. Môžeme si ich nazbierať a nasušiť na čaje, avšak nie všetky liečivé látky sú rozpustné vo vode. Je aj veľa takých, ktoré sú rozpustné len v alkohole alebo v oleji.
Na tinktúry stačí vodka
Začnime od tinktúr – tak nazývame bylinkové maceráty v alkohole.
Najjednoduchší domácky spôsob je v skratke nazbierať bylinky, nakrájať ich, zaliať vodkou a po pár týždňoch či mesiacoch scediť.
Bylinky zbierame na čistom mieste – nesmieme ich umývať, najmä kvety, ktoré v sebe ukrývajú aj liečivý peľ. Na väčšinu bylín postačí obyčajná 40 % vodka, avšak sú liečivé látky, ktoré sa rozpustia až v 70 – 80 % liehu alebo naopak sú látky, ktoré sa v silnejšom alkohole zničia.

Viacerí bylinári hovoria, že najlepšia je ražná pálenka alebo aspoň obilninový lieh. Ovocné destiláty na to údajne nie sú najvhodnejšie, ale to neznamená, že sa nemôžu použiť.
Väčšinu bylín stačí nakrájať a zaliať v pohári tak, aby nevyčnievali nad hladinu. Tinktúry je najlepšie robiť z čerstvých bylín. Sušením sa stráca časť liečivých látok, avšak pri niektorých bylinkách dostaneme liečivé tinktúry aj zo sušených bylín. Bylinky je dobré najemno nakrájať. Čím jemnejšie sú čiastky, tým viac a rýchlejšie sa vylúhujú.

Je jedno, ako dlho, hlavne v tme
Nepanuje jednotný názor, ako dlho macerovať byliny – niekde sa uvádza týždeň-dva, inde aj mesiac-dva. Pri domáckom macerovaní však netreba tinktúry scediť naraz, tinktúru môžete odoberať postupne.