V niektorých debnách končia staré noviny, v iných prinášate triesky k peci, v ďalších parkujete staré hoblíky a do iných ukladáte ovocie. Sotva vypátrate, pri akej príležitosti sa dostali do vášho rodičovského domu či na chalupu. Isté však je, že ak im venujete trochu svojich remeselných zručností, slúžiť vám môžu ešte dlhé roky.
Nesnažte sa očistiť ich brúskou, metličkou alebo vysávačom. Vo dvore ich vykúpte pri nádrži s vodou, poriadne ich namokro vykefujte a opláchnite krhlou. Zvyšok už za vás dokonajú na trávniku horúce lúče slnka.
Umyté debny z koloniálneho tovaru sa vyfarbia do červenkastých odtieňov cudzokrajných drevín. Prepravné truhlice zas ukážu vyblednuté nápisy a možno aj letopočet. Ak máte pocit, že prvé čistenie nestačilo, doprajte im čas a ešte jeden dážď.
Úlohou vody nie je len prinavrátiť debničkám ich hygienický štandard. Staré rozsušené drevo potrebuje vlahu, aby sa z neho vytratila rokmi nadobudnutá krehkosť. Chystáte sa na práce, pri ktorých by bez prípravy každá latka praskala.

Odstráňte chybné časti
Kladivo, kliešte, páčidlo, drevený klinok a pevný stôl budete potrebovať na to, aby ste z debien odstránili všetky poškodené časti. Počítajte s tým, že staré zahrdzavené klince a spony budú odolávať vašim snahám väčšmi, ako očakávate.

Vždy pomôže po klinci najprv buchnúť kladivom, kým sa ho pokúsite vytiahnuť. Pretrhnete tak hrdzu, ktorá spája klinec s drevom. Inde zasa pomôže hrot klampiarskej spájkovačky. Horúci klinec vypáli v dreve miesto, aby sa uvoľnil.
Pri práci s páčidlom alebo kliešťami si pod ne podkladajte tenkú latku alebo plech. Často je šikovným pomocníkom drevený klinok, na ktorý poklepete v škáre kladivom.