Opeľovanie kvetov väčšina ľudí vníma ako spravodlivý proces. No tak ako nedeliteľnou súčasťou ľudskej spoločnosti sú podvodníci, ktorí sú závislí od dobre fungujúcej society, aj medzi čmeliakmi je to podobné. Nájdu sa medzi nimi piráti, mafiáni aj kukučky. A nie každý čmeliak má rovnako dlhý cuciak ako jeho príbuzný.
Opeľovanie kvetov je zložitý proces, ktorý väčšina ľudí vníma ako rozprávkovo spravodlivý. Včielka si z kvetu berie nektár a peľ výmenou za opelenie. Je, samozrejme, pravda, že kvet aj opeľovač majú prekrývajúce sa záujmy, ibaže nie tak dokonale. Každý kvet stojí pred dilemou, akého opeľovača by mal uprednostniť.
Môže byť otvorený komukoľvek, kto je ochotný zastaviť sa na pár dúškov nektáru, teda zástanca voľnej lásky. Výhodou je, že vždy sa nájde niekto, kto je ochotný ho opeliť, nevýhodou je, že prenesený peľ nemusí byť ten, ktorý kvet chce.
Druhá možnosť je, že kvet bude nejakým spôsobom puritánsky a umožní vstup iba zopár vyvoleným. Výhodou vernosti je kvalitné opelenie, nevýhodou je, že vyvolený jednoducho nemusí prísť (sused striekal proti voškám…). Jednoduchý trik, ako to zabezpečiť, je vytvoriť si dlhú kvetnú rúrku, na dne ktorej je ukrytý nektár.

Čmeľ s najdlhším cuciakom
Lenže aj včely majú svoje vlastné záujmy, a to nazhromaždiť čo najviac potravy pre svoje potomstvo. Čmele majú pomerene dlhý cuciak, ktorým získavajú nektár z hlbokých rúrkovitých kvetov.

Rôzne druhy čmeľov sú mierne odlišné čo do dĺžky cuciaka. Vôbec najdlhší cuciak v našej prírode má čmeľ záhradný (Bombus hortorum), kráľovná má cuciak dlhý až 1,6 mm. Iné druhy, ako napr. čmeľ zemný (Bombus terrestris) alebo čmeľ hájový (B. lucorum) majú cuciaky dlhé asi 1,2 mm.