Lokalita v okolí vrchu Zámok v Malých Karpatoch pri obciach Kuchyňa a Rohožník je jednou zo 76 dosiaľ nedostatočne chránených pralesov na Slovensku, ktoré si od 1. decembra 2021 užívajú piaty, najvyšší stupeň ochrany.
Les tu vyzerá ako z filmu Pán prsteňov. Aj staré duby sú neveľkého vzrastu s kmeňmi a konármi pokrútenými do bizarných tvarov. Aj torzá niektorých z tých odumretých stále stoja, ďalšie sa pomaly rozkladajú padnuté na zem. Všetky slúžia životu.
Pralesy sú ako Noemove archy, posledné ostrovy pôvodnej biodiverzity, pestrosti života na našom území, ktoré sú obklopené morom lesov viac alebo menej pozmenených človekom,“ hovorí Marián Jasík, odborník na ochranu prírody z neziskovej organizácie OZ Prales. „Zaslúžia si mimoriadnu ochranu.“
O ich preradenie do najvyššieho stupňa ochrany sa zaslúžila hlavne nezisková organizácia OZ Prales, ku ktorej sa neskôr pripojila ďalšia neziskovka World Wide Fund for Nature Slovensko (WWF Slovensko). Celý proces trval dlhých jedenásť rokov.
„V súčasnosti je na Slovensku chránených až 95 percent pralesov,“ hovorí Jasík. „Naším cieľom však nie je len ochrana týchto lesov, ale aj ich ďalšie zmysluplné využitie pre výskum a trvalo udržateľný cestovný ruch.“

Ochránila ich nedostupnosť
Zvyšky pralesov sa na Slovensku zachovali do dnešných dní nie vďaka uvedomelosti ľudí, ale pre ich nedostupnosť.
„Zachovali sa najmä preto, že ľudia ich nevedeli využiť alebo ich vedeli využiť len veľmi okrajovo. Uvedomelosť nastúpila až v neskoršom období,“ vysvetľuje Jasík s tým, že sú buď veľmi vzdialené, alebo terén, v ktorom sa nachádzajú, je veľmi skalnatý na to, aby bolo ekonomické ich hospodársky využívať.