Už koncom februára sa k nám prinavracajú prvé sťahovavé vtáky. Medzi prvými je to škovránok poľný, cíbik chochlatý a sluka lesná. Ale nielen pozorovaním sťahovavých vtákov si záhradkári krátia predjarné dni.
Test klíčivosti robíme v škrupinách z vajíčok
Pred blížiacim sa obdobím jarných výsevov záhradných plodín si dobre skontrolujme zhromaždené osivo. Ani semená, ktoré nám zostali z minulého roka, nevyhadzujme. Pri správnom uskladnení si väčšina z nich zachováva dobrú klíčivosť. Stačí, ak ich klíčivosť preveríme jednoduchou skúškou.
Na test postačí niekoľko téglikov od jogurtov, prípadne aj škrupiniek od vajíčok, ktoré dobre umyjeme a naplníme vhodným substrátom.
Osivo sejeme do primeranej hĺbky, aby sme si odskúšali zároveň aj hĺbku siatia, ako aj optimálnu teplotu klíčenia.
Plytko, na povrch sejeme drobné semená rôznych byliniek či maku. Stačí, ak ich len jemne zatlačíme do vlhkého substrátu. Semená strednej veľkosti, napríklad papriky či rajčín, sejeme približne do hĺbky 1,5 až 2 centimetre, aby sa pri vzchádzaní klíčnych lístkov obal zošmykol dolu a zostal v pôde.
Ak by prázdne šupky semienka uľpeli na klíčnych lístkoch, mohli by ich zdeformovať alebo vážne poškodiť celú vzchádzajúcu rastlinku.

Najhlbšie sejeme semená tekvicovitých plodín vrátane uhoriek, ale napríklad aj slnečnice, a to až do hĺbky 3-4 centimetre, aby šupky semien neuľpeli na klíčnych lístkoch.
Klíčivosť osiva zhromaždeného v zime alebo dokupovaného v predjarí kontrolovať nemusíme, tá je garantovaná predajcami.