Mnohí záhradkári sa pýtajú, či sa dá zbaviť závislosti od mamutích osivárskych firiem. Kde si môžu obstarať osivo, ktoré by bolo poctivé a zároveň kvalitné?
Marek Kvapil s rodinou stojí za unikátnym projektom Permasemínka. Pátra po odolných, vzácnych a ťažko dostupných nehybridných odrodách, testuje ich v ekologickom režime a bez akejkoľvek chémie množí tie, ktoré sú najvhodnejšie do stredoeurópskych podmienok.

Koľko rokov sa venujete projektu Permasemínka?
Semenáreniu sa venujem vyše desať rokov. Permasemínka som založil v roku 2015 s podporou svojej manželky.
Stačíte na všetko sami alebo sa nezaobídete bez spolupracovníkov?
Teraz už pracujeme v tíme asi desiatich ľudí, od jari do jesene prevažne na poli, v zime zase najviac času zaberie čistenie a vrecúškovanie semien spolu s balením zásielok.
MAREK KVAPIL
- Je osivár, nezávislý šľachtiteľ.
- Zhromažďuje a rozširuje aj staré zabudnuté odrody.
- V podmienkach strednej Európy taktiež testuje jedlé trvalky.
- Pestuje bez chémie, žiadne chemikálie nepoužíva ani na morenieosív.
- V roku 2015 založil s manželkou Permasemínka.
- Rozširujú iba nehybridné odrody, teda také, z ktorých si pestovateliamôžu sami uchovávať a ďalej množiť vlastné osivo.
- Viac na www.permaseminka.cz.
Aké sú vaše ďalšie aktivity?
Okrem Permasemienok sa venujem aj blogu Permazahrada.cz, ktorý voľne nadväzuje na web Potravinovezahrady.cz, ktorému som sa venoval na začiatku svojej cesty k semenárstvu.
Akým rizikám je vystavený človek, ktorý kupuje semienka bežným spôsobom?
Väčšina záhradkárov dnes semienka nakupuje v kamenných obchodoch alebo cez internet. Problém je v tom, že väčšina e-shopov predáva osivo iných firiem, a niekedy ich dokonca prebaľujú do vlastných obalov.
Také semená sa často pestujú v Ázii či inde vo svete, kde je lacná pracovná sila alebo ideálne podmienky na množenie semien. To má dva neblahé dôsledky.
Po prvé sa tým zvyšuje riziko prenosu vírusových chorôb a iných patogénov osivom. Po druhé také osivo nemusí byť dobre otestované pre podmienky povedzme strednej Európy.

Akými cestami sa drobnopestovatelia môžu dostať ku kvalitným semienkam?
Lokálne adaptované osivo je dnes veľmi ťažké zohnať, pretože trh s osivom je globálny. Preto ak poznáte nejakého záhradkára v okolí, ktorý si pestuje vlastné semienka, môže byť pre vás skvelým zdrojom osvedčených semienok.