Letorasty odoberáme z materských stromov, zvyčajne z mladších, nie prestarnutých. Materský strom musí byť zdravý a pravidelne rodiaci.
Najvhodnejší čas rezania vrúbľov je obdobie vegetačného pokoja od polovice decembra do polovice januára. Vrúble odobrané v tomto čase, najmä v bezmrazových dňoch, sa najlepšie dajú uchovať až do prvého prúdenia miazgy.
Platí to najmä pri kôstkovinách, ktoré sa na jar prebúdzajú skôr ako jadroviny. Pri jadrovinách dokonca môžeme použiť aj vrúble odobrané na jar pri štepení zo stromu na strom, ich ujateľnosť je výborná.
Naopak, pri čerešniach a višniach je to riskantné. Preto si ich vrúble pripravujeme už v decembri.

Vrúble odoberáme nožnicami z južnej alebo juhovýchodnej strany materského stromu, kde sú letorasty najlepšie vyzreté a dlhé. Zásadne si vyberáme len jednoročné výhonky, ale nie z vlkov.
Pri niektorých ovocných druhoch môžeme použiť aj dvojročné (napríklad pri orechoch, morušiach, gaštanoch alebo slivkách). Snažíme sa vystihnúť deň bez mrazov. Odobrané vrúble pred uskladnením označíme štítkom s dátumom a názvom odrody.

Poradie odoberania vrúbľov
1. Kôstkoviny – čerešne, višne, slivky, marhule odoberáme už v decembri.
2. Jadroviny – jablone, hrušky, duly odoberáme v januári.
Zazimovanie vrúbľov
Odporúčajú sa rôzne spôsoby uskladnenia vrúbľov do jarných termínov štepenia. Dôležité je udržať ich po celý čas vo fáze spánku až do štepenia v marci, apríli, máji.