V obci Ratnovce odkryli ďalší nález mamuta, ktorý sa tu preháňal v dobe posledného zaľadnenia. Mohlo ísť dokonca o jedného z posledných mamutov, ktoré žili u nás. O cennom náleze sme sa zhovárali s Tomášom Mlynským z Balneologického múzea v Piešťanoch.
Koľko mamutov ste doposiaľ našli?
Toto je môj štvrtý nález odvtedy, čo pracujem v múzeu.
Vraciate sa aj na miesta starších nálezov?
Stále sa pohybujem v miestach, kde sa nachádzajú spraše, ktoré sa tiahnu celým Považím. V týchto miestach na okolitých pahorkoch približne v nadmorskej výške 300 m n. m. sa nachádzali takzvané paleolitické stanice, tábory lovcov.
Odtiaľto lovci pozorovali migrujúcu megafaunu. Soby, mamuty aj ostatná veľká zver využívala povodia veľkých riek ako prirodzené migračné trasy. Bola to pre ne najpriechodnejšia cesta, ktorá im ušetrila veľa energie.
Koľko nálezov mamutov máme na Slovensku doložených?
Sú ich stovky. Najviac je ich zo štrkovní, ibaže nálezy objavené pri ťažbe štrku nemajú takú vysokú výpovednú hodnotu ako nálezy v spraši. Nálezy pri bagrovaní štrku nám často nepovedia ani to, v akej hĺbke sa presne nachádzali.

Naopak, konkrétne z tohto nálezu vieme zistiť oveľa viac vecí. S určitosťou vieme, že tento jedinec žil v studenej sprašovej stepi, kde bolo veľmi veterno. Z drevín sa vtedy darilo iba tomu, čo je odolné ľadu a vetru, aj to najmä v chránených údoliach.
Lesy v rozsahu, v akom ich poznáme, tu neboli. Všetko bola chladná veterná step. Aj snehu bolo málo, obrovské množstvo sladkej vody bolo viazané v ľadovcoch. No v mieste nálezu voda preukázateľne bola. Pritekala sem od Považského Inovca. Bola to zrejme nejaká roklinka s občasným potokom.