Vďaka súčasnému lesníctvu dnes vnímame ako prototyp hospodárskeho lesa husté porasty štíhlych stromov, ktoré sa ťahajú za svetlom do výšky.
Úplne sme pritom zabudli na prastarý typ nízkych a stredných lesov, ktoré sa z našej krajiny prakticky vytratili. Môžu pritom hostiť mimoriadne bohaté spoločenstvá rastlín a živočíchov a zároveň byť dobrým zdrojom palivového dreva.
Keď do internetového vyhľadávača zadáme slovné spojenie „nízky les“, na slovenských stránkach sa k informáciám o tomto spôsobe hospodárenia príliš nedopracujeme.
Nízke lesy sa nevytratili len z našej prírody, ale aj zo spoločenských diskusií, našťastie, nie z odborných vedomostí. A niet sa čo čudovať, veď od 18. storočia boli systematicky zakazované a nahradzované „tradičnými“ vysokými lesmi.

Schopnosť zmladzovať
Na akom princípe teda funguje pestovanie nízkych lesov? Kým základom vysokých lesov sú zväčša stromčeky prirodzene vyrastené alebo vypestované zo semena, v nízkych lesoch, nazývaných aj výmladkové, sa využíva schopnosť stromov zmladzovať po ich vypílení priamo z koreňov.