Najznámejším opeľovačom je nepochybne včela medonosná. Veľká časť ľudí má však len veľmi matnú predstavu o tom, koľko iných druhov opeľovačov vlastne existuje a o ich význame pre prírodu a ľudskú spoločnosť.
Napríklad len včiel žije na svete asi 20-tisíc druhov. A práve od týchto včielok darobníc sú z veľkej časti závislé osudy ďalších úrod.
Okrem včiel opeľujú kvety aj motýle, muchy a mnohé druhy chrobákov. Iba na Slovensku sú to rádovo tisíce druhov. V trópoch opeľujú dokonca aj vtáky a cicavce.
Aký je však ich význam? Je možné, že by úloha voľne žijúcich opeľovačov bola zanedbateľná v porovnaní s včelou medonosnou, ktorej hustota okolo včelínov môže byť až stonásobne vyššia než ostatného hmyzu?

Kvety nemrhajú nápadmi pre nič, za nič
Zamyslime sa najprv nad obrovskou rozmanitosťou kvetov: stavba, orientácia, veľkosť, odmena, vôňa, farba a čas kvitnutia. Ak tieto vlastnosti slúžia na lákanie jediného druhu opeľovača, načo toľké mrhanie nápadmi? Dnes už v skutočnosti vieme, že mnohé druhy kvetov majú veľmi tesné väzby so svojimi opeľovačmi.
Existujú kvety, ktoré sú prednostne opeľované nočnými motýľmi, netopiermi alebo muchami. Kvety vychádzajú svojmu opeľovačovi v ústrety, trebárs kvety opeľované netopiermi sa rozvíjajú v noci, sú biele, pomerne veľké a majú silnú vôňu.
Ale aj kvety opeľované prednostne včelami sú „vyberavé“ a „rozprávajú sa“ iba s niektorými druhmi.

Niekto musí zatriasť kvetom rajčiny
Vezmime si napríklad kvet rajčiny. Kvety sú zvesené a peľnice sú rúrkovité, iba na konci s malým otvorom. Aby sa z peľníc uvoľnil peľ, niekto musí kvetom zatriasť.
Niektoré včely to robia tak, že sa zahryznú do kvetu a začnú viborvať hrudnými svalmi, čo je sprevádzané typickým krátkym zabzučaním. Práve tieto vibrácie uvoľňujú peľ z peľníc a až vďaka tomu je možné preniesť peľ z kvetu na kvet.